Ana sayfa Haberler Bolu Belediye Meclisi’nden hayvanları korumaya yönelik kararlar

Bolu Belediye Meclisi’nden hayvanları korumaya yönelik kararlar

520
0
Bolu Belediye Meclisi'nden temsili bir fotoğraf

Bolu Belediyesi Meclisi, Hayvan Hakları ve Çeşitli İşler Komisyonu tarafından hayvanları korumaya yönelik bir çok örnek karara imza atıldı.

Bolu Belediye Meclisi Ekim ayı ikinci oturumu, Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın başkanlığında gerçekleştirildi. 5 gündem maddesinin görüşülerek karara bağlandığı toplantıda Hayvan Hakları ve Çeşitli İşler Komisyonu tarafından hayvanları korumaya yönelik bir karara da imza atıldı. Gündemin üçüncü maddesine göre hayvanlara kötü muamele yapan veya ölümlerine sebep olan kişilere zabıta tarafından bin lira ile 20 bin lira arasında değişen para cezası verilmesi meclisin onayına sunuldu.

Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Cihan Tutal, 7 maddeden oluşan yaptırım önerisi ile ilgili belediye meclisini bilgilendirdi. Öneri, iki komisyon tarafından etraflıca görüşüldü. Söz konusu cezaları 5 bin 199 sayılı Hayvan Hakları Kanunu’na ve yönetmeliklere bağlı kalınarak belirlendi. 7 maddelik teklif belediye meclisinin onayına sunuldu. Meclis üyeleri Türkiye’de diğer belediyeler için de örnek teşkil edecek teklifi oy birliği ile onayladı.

Meclisten geçen karara göre, zabıta müdürlüğü ekiplerinin uygulayabileceği cezalar şu şekilde belirlendi:

  • Bolu Belediyesi sınırları içinde sahiplenilmiş hayvanları kontrolsüzce terk edenlere 3 bin lira
  • Hayvan dövüştüren ve usulsüz çoğaltanlara 15 bin lira
  • Hayvanlara eziyet eden ve hapsedenlere 8 bin lira
  • Kasıtlı hayvan ölümlerinde neden olanlara 20 bin lira
  • Trafikte hayvanlara çarpıp kaçanlara 2 bin lira
  • Hayvanlara veteriner hekim dışında cerrahi müdahalede bulunan ve ırkının değişmesine neden olanlara ise bin lira para cezası yazabilecek.

Söz konusu maddelerdeki ilgili hareketlerin tekrar edilmesi halinde ise ceza 3 katına çıkacak.

Teklifin resmileşmesinin ardından Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan da meclisi tebrik ederek, “Türkiye’ye örnek bir karar olmasını diliyorum. Şunu da bilsin hayvan düşmanları, bu kararı almış olmak için almadık, uygulamak için aldık. Tüm belediye meclis üyelerimize bu konuda teşekkür ediyorum.” dedi.