Ana sayfa Haberler Besledikleri kedileri için ‘komşu zehirledi’ iddiası

Besledikleri kedileri için ‘komşu zehirledi’ iddiası

627
0
yavru kedileri zehirlediği iddia edilen komşunun olayın yaşandığı geceden resmi

Bolu’da, Haldun Karakurt ve kardeşi Zuhal Karakurt, sokakta besledikleri 2 sokak kedisinin komşuları G.Y. tarafından zehirlenerek öldürüldüğünü iddia etti. Kediler, otopsi işlemleri için Milli Parklar görevlileri tarafından teslim alındı.

Bolu’da öğretmenlik yapan Haldun Karakurt ve kardeşi Zuhal Karakurt, Borazanlar Mahallesi 403. Sokak’ta besledikleri 2 yavru kedinin ölüsünü buldu. Aynı gece, yavru kedileri zehirleyerek öldürdüğünü iddia ettikleri komşusu G.Y.’yi cep telefonu ile video kaydına aldı. Görüntülerde G.Y.’nin, “Burayı kedi mahallesi ettin. Sağımız kedi, solumuz kedi yazık yazık” dediği, Haldun Karakurt’un da cevap olarak “Kedilere fare zehiri vermişsin. Seni polise ihbar edeceğim” dediği, G.Y.’nin de pişkince, “Daha zehirleyeceğim onları” şeklinde cevapladığı ifadeler yer aldı.

Haldun Karakurt, videoyu Bolpati Derneği yetkilileri ile paylaştı. Video çok kısa sürede birçok hayvansever tarafından sosyal medyada üzerinden paylaşıldı. Videonun viral olmasının ardından Bolu Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekipleri, sokağa gelerek telef olan kedileri teslim aldı. Kedilere ölüm sebebinin belirlenmesi için otopsi yapılacağı bildirildi.

‘Şikayetçi olacağız’

Haldun Karakurt, kedilerini öldürdüğünü iddia ettiği komşusundan şikayetçi olacaklarını belirterek, “Sokaktaki kedileri besliyorum. 4-5 senedir her sabah, her akşam mama veriyorum. Ama burada yaşayan cani bir kadın, sürekli kedilerle uğraşıyor. Bizden önceki kiracıya da aynı şekilde tepki göstermiş. Bu karı koca, sokaktaki kedileri taşlıyorlar, tekme atıyorlar. Ben görmedim, ama tekme ve taş attıklarına görgü tanığı olan başka komşular var. Bunu senelerdir tekrar ediyorlar. Artık bir çözüm bulunmasını istiyoruz. En son kendi ağzı ile zehirleyeceğim dediği bir video çektim. Mama kapları koyuyorum, arkamdan geliyor ve kaplara tekme atarak deviriyor. Gelmeyen kediler, gece yesinler diye mama bırakıyorum. Ben gittikten sonra mama kaplarını kaldırıp çöpe atıyor. Komşular da şikayetçi bu insanlardan. Artık bu duruma bir çare bulunmasını istiyorum. En son 2 tane yavru kedi bulduk. Zehirlendiklerinden tam emin değilim. Milli Parklar’dan gelen yetkililer aldı. Otopsi yapacaklar. Ona göre zehirlenip zehirlenmedikleri ortaya çıkacak. Şikayetçi olacağız. Hayvan hakları dernekleri de mahalle sakinleri de şikayetçi olacaklar” dedi.

Haldun Karakurt, kedilere mama vermeye devam edeceğini ifade ederek, “Onlar Allah’ın sessiz kulları. Dün ne kadar ağladığımı hatırlamıyorum” dedi.

Zuhal Karakurt ise, “Tekme atıyorlar, taş atıyorlar. Apartmanın kamera kayıtlarından çok gördüm. O kayıtları talep edeceğiz. Yasal olarak da sonuna kadar mücadelemizi vereceğiz” dedi.