Ana sayfa Haberler Bodrum’da Caretta carettaların yumurtadan çıkış anları görüntülendi

Bodrum’da Caretta carettaların yumurtadan çıkış anları görüntülendi

462
0
caretta caretta yavrusuna yakın çekim

Bodrum’da, nesli tükenme tehlikesi altında bulunan Caretta caretta türü deniz kaplumbağalarının yumurtadan çıkış anları görüntülendi. Bu caretta caretta yuvası Bodrum’da tespit edilen ilk yuva olma özelliğini taşıyor.

Turgutreis Mahallesi, Günbatımı Plajı’nda 2 Eylül’de, akşam saatlerinde vatandaşlar tarafından Caretta caretta türü deniz kaplumbağalarının yumurtadan çıktıklarının görüldü. Bu gelişmenin ardından, yavrulamanın devam edebileceği ihtimali üzerine Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER), Arama Kurtarma Derneği (AKUT) Bodrum ekibi ve Bodrum Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri, bölgede inceleme başlattı. Yuvanın yerini tespit eden DEKAMER ekipleri, yuva çevresinde önlem aldı. Tek tek yumurtalarından çıkan yavru caretta carettalar, yapılan ilk incelemelerin ardından deniz doğru yollarına devam edebilmeleri için serbest bırakıldı. Caretta carettaların daha sonra kendileri için sahilde kumlar aralanarak açılan yoldan denize doğru giderek Ege Denizi ile buluşması takip edildi.

Bodrum'da yumurtadan çıkan caretta caretta görüntüsü

Bodrum’da ilk kez bir caretta caretta yuvanın tespit edildiğini belirten ekipler, bu gelişmenin çok önemli olduğunu söyledi. 20 caretta caretta yavrusu Ege Denizi ile buluştu. Yumurtadan çıkan 16 yavru ise incelenmek üzere DEKAMER’e götürüldü. Bu yavruların da kontrollerinin ardından hemen iki gün içinde doğal ortamlarına bırakılacağı bildirildi.

Ege Denizi'ne doğru ilerleyen caretta caretta yavrusu

Caretta caretta yavrularının yumurtadan çıkış anlarını, yerli ve yabancı turistler de meraklı gözlerle izleyerek bol bol fotoğraf çekti.