Ana sayfa Haberler Bitkin halde bulunan iki ebabil kuşu tedavi edilip doğaya salındı

Bitkin halde bulunan iki ebabil kuşu tedavi edilip doğaya salındı

377
0

Bitkin halde bulunan iki ebabil kuşu yetkililerce tedavi edilerek doğaya salındı.

Manisa’nın Turgutlu ilçesinde 17 Haziran günü bir evin bahçesinde yorgun düşmüş, bitkin halde 2 kuş bulundu ve vatandaşlar tarafından bu durum Tarım ve Orman Bakanlığı 4. Bölge Müdürlüğü ekiplerine bildirildi. Gelen ekiplerin ilk kontrollerini yapıp teslim alınan kuşların ebabil kuşu olduğu tespit edildi. Kırlangıç kuşuyla benzerlik gösteren Ebabil kuşlarının tedavisi yapıldı.

Kuşlar hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmayanlar tarafından ebabil kuşları ve kırlangıçlar hep birbirleriylle karıştırılır. Bu iki kuş türü birbirinden oldukça farklıdır. Kırlangıçlar genelde güçlü kanat hareketleriyle uçarken ebabiller genelde kanatlarını çok fazla çırpmazlar. Ebabiller çok iyi uçan kuşlardır. Yuva yaptıkları zamanlar dışında yere konma ihtiyacı duymazlar. Hatta geceleri havada uçarken uyurlar. Kırlangıçlar ise hemen her yerde görülebilir. Yuvalarını yerlerden topladıkları çamurlarla inşa ederler. Kırlangıç yuvalarını balkonlarda ve binaların uygun köşelerinde görmek mümkündür.

Tarım ve Orman Bakanlığı 4. Bölge Müdürlüğü Veteriner Hekimi Engin Bahçeci, “Ebabil, ülkemizde yaz aylarında çiftleşme dönemleri olduğu için çok sık görülen kuş türüdür. Ebabil, havada çok sık görülse de yerlerde fazla rastlamadığımız bir kuş türü. Zaman zaman bahçelere, ovalara düşebiliyorlar ve yeniden uçmaları biraz sıkıntılı olabiliyor. Bulunduklarında bitkin haldeki iki kuşumuzda yara veya darp izine rastlamadık. İki gün boyunca vitamin, mineral ve antibiyotik takviyesi yaptık. Genel durumları çok iyi. Tedavilerini tamamlayıp, ait oldukları doğaya saldık” şeklinde açıklamada bulundu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here