Ana sayfa Kedi Kedi Türleri Birman Kedisi

Birman Kedisi

1688
0
birman kedisi portresi

Fiziksel Özellikleri

Birman kedisi aktif ve oyuncudur, meşgulseniz ve onunla ilgilenmek için vaktiniz yoksa ortamı analiz edebilir ve kendi kendine yetebilen, sessiz yapısıyla nazik bir yoldaştır. Kesinlikle burmese kedileriyle karıştırılmamalıdırlar. Bu iki cins kedi birbirinden hem fiziksel hem davranışsal olarak farklılıklar gösterirler.

Birman kedisi uzun ve güçlüdür. Etkileyici ve yuvarlak biçimli mavi gözleri vardır. Genelde benekli desenlerde görülürler. Çok şaşırtıcı bir şekilde yeni doğan bütün birman kedileri düz desensiz ve beyazdır. Büyüdükçe renkleri, desenleri ortaya çıkar ve belirginleşir. Ön patilerini örten uzun beyaz tüyleri parilerinin ikinci veya üçüncü eklemine kadar uzanır. Arka patilerinde ise bir terlik giymişcesine bütün patilerini örten bembeyaz tüyleri vardır. 4 patisi de desenleri nasıl olursa olsun her zaman bembeyazdır.

Sağlık

  • Konjenital hipotrikoz (Congenital hypotrichosis) yeni doğanların, yavruların tüysüz doğumlarına neden olan timik aplazisi (thymic aplasia), enfeksiyon ve ölüm riskini arttıran bağışıklık yetersizliğidir.
  • Korneal dermoid (Corneal dermoid) bir ya da her iki gözün korneası yüzeyinde deri ve tüy varlığı. Cerrahi bir operasyon ile düzeltilebilir.
  • Spongiform dejenerasyonu (Spongiform degeneration) merkezi sinir sisteminin ilerleyici bir dejeneratif bir hastalığıdır. Arka bacaklarda zayıflığa ve koordinasyonsuz hareket etmesine sebep olur.
  • Yavrularda titreme ve sallanma. Bu durum bazı yavru birmanlarda yaklaşık 10 günlükken başlar ve yaklaşık 12 haftalık olana kadar sürer. Nedeni bilinmiyor ve kendiliğinden iyileşiyor.
  • Kanda böbrek fonksiyon bozukluğu gösterebilen veya göstermeyebilen yüksek konsantrasyonlarda üre ve/veya kreatinin.

Karakter ve Genel huyları

şirin kedi sandalyede uzanıyor

Birman kedisi sevecen ve naziktir. Sadık ve işbirliği yapabilen uysal bir kedinin sahip olması gereken bütün özelliğe sahip olan birman kedisinin bakımı ve ilgilenmesi en kolay olan kedi türlerinden biridir. Bir probleme sebep olmaları durumu çok nadirdir.

Zeki ve meraklı halleriyle eğitime oldukça yatkındırlar. Birçok kedi türünün aksine sevgiye boğulmaktan rahatsız olmaz hatta bundan çok keyiflenirler. Yabancı birinin ziyaretinde korkmaktan ziyade meraklı bir tavır sergilerler.

Ortama ayak uydurma kabiliyetleri sayesinde, çocuklu ailelerin favorileri türlerinden olan birman kedilesi ayrıca ev içerisindeki diğer hayvanlar ile de iyi geçinir.

Tarihçesi

birman kedisi yakın çekim

Birman kedileri kutsal Burmalı kedi olarak da anılmaktadır. Efsanelerde adı geçen birmanlar bugün Myanmar olarak da bilinen Burma’daki Lord Buddha’ya adanmış tapınaklarda yaşayan beyaz kediler olarak anlatılırlar. Birman kedileri için “Ölüp cennete gittiği inanılan rahiplerin kutsal ruhlarını taşıdıkları” inanılır ve çok saygı duyulurlardı.

Günümüzde gerek asya ülkelerinde, gerek avrupa ve amerikada oldukça popüler ve sevilen bir kedi türü olarak hayatlarına devam ediyorlar.

Dış görünüşlerinden dolayı siyam kedileri ile ankara yada fars kedisinin çiftleşmesi sonucu ortaya çıkan bir tür olduğu düşünülse de bunu kanıtlayan bir kayıt yoktur.

Bakımı

birman kedisi beyaz arkaplan

Birman kedilerinin tüyleri uzunluklarına rağmen yumuşak yapıları sayesinde kolay kolay karışmaz. Haftada iki kere taranması tüy sağlıklarını idame edebilmeleri için yeterli olacaktır. Mevsimsel olarak tüy döken bir kedi türüdür. Kış tüylerini bahar mevsiminde dökecekleri için bu dönemde onu daha sık tarayarak onun tüy bakımına destek ve yardımcı olabilirsiniz.

Günlük diş bakımı çok önemlidir. Her kedi dişlerinin fırçalanmasına sıcak bakmaz ama eğer daha yavruyken onu alıştırma fırsatı bulduysanız bu konuda çok problem yaşamayacaksınız. Eğer günlük diş bakımını yapamıyorsanız haftada bir kerede, hiç temizlenmemesinden daha iyi olacaktır. Lütfen kedinizle ilgilenmekten pes etmeyiniz.

Kedinizin tırnaklarını birkaç haftada bir kesiniz. Eğer göz çevresinde akıntı yada çapak gözlemlerseniz yumuşak ve nemli bir bez yardımıyla yavaşça silmelisiniz. Olası bir enfeksiyonu taşımamak için sağ ve sol gözleri için farklı bez kullanmanız çok önemlidir.

Kulaklarını haftada bir kontrol etmelisiniz. Eğer kulaklarının içi kirli gözüküyorsa bir tutam pamuk yardımıyla ya da yarım ölçü elma sirkesiyle karıştırılmış ılık suyla ıslattığınız yumuşak bir bez yardımıyla dikkatli bir şekilde temizleyebilirsiniz. Kulak pamuğunu kullanmaktan kaçınınız. Kulak pamuğuyla yapılan en küçük yanlış bir müdahale ile kedinizin iç kulağına çok ciddi hasar verebilirsiniz.

doğada birman kedisi