Ana sayfa Hayvanlar Alemi Bingöl’de gergedan böceği bulundu

Bingöl’de gergedan böceği bulundu

278
0

Gergedan Böceği ülkemizin hemen hemen her yerinde bulunabilen bir böcek türüdür. Diğer böceklerden farkı tıpkı bir gergedan gibi baş kısmında irice bir boynuzu olmasıdır. Gergedan böceği genelde siyah renktedir ama kahverengi ve biraz daha açık renklerde görülebilirler. Toprağın bol olduğu bölgelerde yaşamayı severler. Ülkemizde çok sayıda bulundukları halde çok az karşılaşılan bir böcek türüdür. Sert kabukları vardır ve kanatları kısa uçuşlara elverişlidir. Görüntüsü ağustos böceğini andırdığı söylenebilir.

Son yıllarda nesli tehlikeye giren bu böcek türü sadece bazı ülkelerde bulunmaktadır. Tehlikeli ya da zehirli bir böcek değildir. Gergedan böceklerinin en çarpıcı özelliği kendi ağırlıklarının yaklaşık 10 katı ağırlıkta cisimleri rahatlıkla kaldırabilecek güçte olmalarıdır. Gergedan böceği geçtiğimiz yıllarda diğer ülkeler tarafından araştırma ve benzeri birçok sebep için talep edilen bir böcek türüdür. Ancak nesli tehlikede olan bu böceğin satışı ülkemizde kesinlikle yasaktır.

gergedan böceğini bulan Barış Karatoprak

Bingöl’de Ağaçeli köyünde oturan çiftçilik ile geçimini sağlayan Barış Karatoprak tarladan döndüğünde üzerinde bir böcek farketti. İlk kez gördüğü değişik böceği internetten araştırınca gergedan böceği bulduğunu farketti. Yaptığı araştırma ardından çok değerli bir böcek türü ile karşı karşıya olduğunu farkeden Barış Karatoprak söyle konuştu. “Tarladan eve geldiğimde üzerime bir şeyin konduğunu fark ettim. Önce önemsiz bir şey olduğunu zannettim, sonra elime alıp baktığımda burnunda sivri boynuz olduğunu gördüm. İnternette yaptığım araştırmada gergedan böceği olduğunu öğrendim. Dünyanın en güçlü böceğiymiş. Kendi ağırlığının 850 katını taşıyabilen bir böcek türü”.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here