Ana sayfa Kedi Kedi Türleri Bengal Kedisi

Bengal Kedisi

627
0
bengal kedi ailesi

Fiziksel özellikleri

Bengal kedileri uzun, kaslı ve iri sayılabilecek büyüklükte kedilerdir. Geniş yüzleri ve yayvan ağızları vardır. Elmacık kemikleri yüksektedir. Gözleri iri ve yuvarlak biçimdedir. Gözlerinin çevresinde koyu renkli halka ve çizgiler onlara sanki makyaj yapmış görünümü verir. Kulakları küçük ve kulak uçları yuvarlak biçimlidir.

Arka bacakları ön bacaklarından biraz daha uzundur. Bu da bengal kedileri ayaktayken onların arka bacaklarının omuzlarından daha yukarda görünmesine sebep olmaktadır. Bu fiziksel özellikleri onlara vahşi bengal kedisi görünüşünü sağlar.

Hareket ederken ses yapmazlar ve saklanma konusunda uzmanlardır. Tam bir avcı olan bengal kedileri atletik ve kaslı vücutlara sahiptirler. Bengal kedisinin en önemli özelliği asla hassas olmamalarıdır.

Bengal kedilerinin tüy yapıları sıktır. Yoğun tüyleri çok yumuşak olmaları sebebiyle bakımı zor değildir. Bengal kedilerinin leoparlara benzer desenleri vardır. Genelde siyah ve kahverengi desenlidirler, pek yaygın olmasa da beyaz desenli örnekler de görülebilir. Bengal kedisinin desenlerinin en göz alıcı özelliği, desen renkleriyle arka plandaki tüy renklerinin birbirine zıt tonlarda oluşudur.

Nadiren de olsa bengal kedilerinin tüyleri simliymişcesine parlak görülebilirler. Sanki altın ya da inci tozu dökülmüş gibi parıldarlar.

açık alanda bengal kedisi

Sağlık

Bengal cinsi kedilerde sıklıkla görülebilen hastalıklar şöyledir;

  • Distal Nöropati (distal neuropathy) bir sinir hastalığıdır. 1 yaşına gelene kadar görülebilen bu hastalık bengallerde zayıflığa, kuvvetsizliğe sebep olur. Bu rahatsızlığı gösteren birçok kedi kendi kendine iyileşebilirken bir kısmı bakıma ihtiyaç duyar.
  • Düz Göğüslü Yavru Kedi Sendromu (Flat-chested kitten syndrome FCKS) yavru kedilerde görülebilen bir akciğer ve göğüs deformasyonudur. Olgunlaşan bengallerde bu hastalığın ortaya çıkma riski olmaz.
  • Kalça Displazisi  (kalça çıkığı) (Hip Dysplasia), topallığa sebep olabilir.
  • Hipertrofik kardiyomiyopati (hypertrophic cardiomyopathy) bir kalp rahatsızlığıdır. Kalp kaslarının kalınlaşması da denilebilir.
  • Patella luksasyonu (patellar luxation), diz kapağı çıkığıdır. Cerrahi operasyon ile ciddi vakalar hafifletilebilir.
  • Progresif retina atrofisi (progressive retinal atrophy) ilerleyici retina tembelliği olarak da bilinir. Tedavisi yoktur ve gece görüşü kaybı ile başlayıp körlükle sonlanır.

Karakter ve Genel Huyları

Bengal kedilerinin vahşi kedi atalarından dolayı evde bakılması için çok uygun bir kedi gibi görülmezler. Zor bir kedi izlenimi veren bengaller için gerçek bunun tam aksidir. Bengal kedilerinin eğitimi kolaydır ve sevecen bir karakterleri vardır. Tam bir kucak kedisi sayılmazlar ama insanları severler ve ev içerisindeki insanların çevresinde bulunmaktan, etrafılarında gezinmekten büyük keyif alırlar. Bengal kedileri özellikle çocuklu aileler için en uygun kedi seçimlerinden biridir. Bengaller çocuklarla beraber saatlerce oyun oynayabilirler.

çimlerde oynayan bengal kedisi

Bengal kedilerinin belirgin özelliklerinden biri de gelişmiş avcılar olmalarıdır. Vahşi atalarından aldıkları avcılık içgüdüleri sadece karada avlanmak için geçerli değildir. Pars Kedileri vahşi doğada beslenmek için balık avlayabilen kedilerdir. Evcil bengaller de bu özelliğe sahiplerdir. Sadece avlanmak için değil, genel anlamda bengaller su ile iyi ilişkisi olan bir kedi türüdür. Sizinle beraber yüzebilirler. Banyo ve duş almaktan hoşlanırlar ve lavaboda bol bol vakit geçirmekten hoşlanırlar.

Enerjik bengal kedileri oyun oynamak için sizinle uzun uzun saatler geçirmek isteyecektir. Tırmanmayı ve yüksek yerlere zıplamayı severler. Eğer evinizdeki yüksek noktalarda kırılacak eşyalarınız var ise hem kedinizin sağlığı hem de eşyalarınızın güvenliği açısından onları daha alçak raflara yerleştirmek isteyebilirsiniz.

Canı sıkılan bengal kedileri yeni ve alışılagelmedik alışkanlıklar edinebilirler. En basit örnek olarak, bengaller ışıkları açıp kapatmayı öğrenebilir. Kapıları açıp kapatabilir. Bilgisayarınızın açma kapama tuşunu öğrenebilir. Eğer dışarıya çıkmasına müsade ediyorsanız bengal kedileri bahçenize gelen bütün kuşları avlamaya çalışacaktır ve büyük bir çoğunluğunda başarılı olacaktır.

Tarihçesi

Yüzyıllar boyunca insanlar vahşi doğada gördükleri eşsiz güzellikteki vahşi kedilere evlerinde bakmayı ummuş ve evcilleştirmeye çalışmışlardır, fakat hiçbir vahşi kedi ile yapılan evcilleştirme girişimi başarılı olmamıştır. Kim evinde evcil boyutlarda bir çita, aslan veya oselo istemez ki.

bengal kedisi desenleri
Fotoğraf: lshman000

Bengal kedileri kedi türleri arasındaki vahşi yaşamdan evcil hayata taşınabilen tek kedidir. Bengal kedileri ataları olan pars kedilerine oranla daha iridirler. Ama desenlerini hala orijinal bir şekilde korumaktadırlar. Bengal kedileri isimlerini ataları olan pars kedisinin bilimsel adı olan Felis Bengalensis’ten almıştır.

Bakımı

Bengal kedilerinin kısa ve yumuşak tüylerinin haftada bir taranması onlar için yeterli olacaktır.

Günlük diş bakımı çok önemlidir. Her kedi dişlerinin fırçalanmasına sıcak bakmaz, ama eğer daha yavruyken onu alıştırma fırsatı bulduysanız bu konuda çok problem yaşamayacaksınız. Eğer günlük diş bakımını yapamıyorsanız haftada bir kerede, hiç temizlenmemesinden daha iyi olacaktır. Lütfen kedinizle ilgilenmekten pes etmeyiniz.

Kedinizin tırnaklarını birkaç haftada bir kesiniz. Eğer göz çevresinde akıntı ya da çapak gözlemlerseniz yumuşak ve nemli bir bez yardımıyla yavaşça silmelisiniz. Olası bir enfeksiyonu taşımamak için sağ ve sol gözleri için farklı bez kullanmanız çok önemlidir.

Kulaklarını haftada bir kontrol etmelisiniz. Eğer kulaklarının içi kirli gözüküyorsa bir tutam pamuk yardımıyla ya da yarım ölçü elma sirkesiyle karıştırılmış ılık suyla ıslattığınız yumuşak bir bez yardımıyla dikkatli bir şekilde temizleyebilirsiniz. Kulak pamuğunu kullanmaktan kaçınınız. Kulak pamuğuyla yapılan en küçük yanlış bir müdahale ile kedinizin iç kulağına çok ciddi hasar verebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here