Ana sayfa Köpek Köpek Türleri Belçika Malinois

Belçika Malinois

3457
0
baharda çimlerde yatan çoban köpeği

Belçika Malinois; Belçika çoban köpeklerinin dört farklı tipinden bir tanesi ve sanıyoruz ki dünyada ve ülkemizde en popüler olanı. Almanya ve Hollanda çoban köpeklerine benzeyen yönleri olsa da, kendine has özellikleri var tabii. Bir çoban köpeği olarak ortaya çıkan fakat günümüzde güvenlik güçlerinin gözdesi olan, hatta bu alanda Alman çoban köpeklerinden bile daha fazla tercih edilen Belçika Malinois’i daha yakından tanımak istiyorsanız, sizi bekletmeden hemen yazımıza geçiyoruz.

Fiziksel Özellikleri

belçika malinois çimlerde koşuyor

Belçika Malinois; kare tipi vücutlu, dengeli, kaslı, asil bir duruşa sahip bir köpektir. Erkek Malinoisler 60-66 cm. yüksekliğe ve 27-36 kg. ortalama ağırlığa erişebilirken dişiler genelde 55-60 cm. yükseklikte ve 19-27 kg. ağırlığında olurlar.

Belçika Malinois burnunun ucundan kuyruğa kadar mükemmel bir vücut yapısına sahiptir. Göğüs kemiğinin ucundan kıça kadar olan kısım köpeğin yüksekliğine çoğunlukla eşittir, ki bu da vücuda kare görünümünü verir. Kafası hantallıktan uzak ve kuvvetli, vücutla orantılı büyüklükte ve diğer bazı kurt köpeği varyasyonlarında görülebileceği üzere kama şeklindedir. Gözler kahverengidir(tercihen koyu tonları). Gözlerin büyüklüğü orta boyutludur ve yapısı hafif bir badem şeklini andırır. Kulaklar eşkenar bir üçgen biçimindedir; yapısı serttir, diktir ve vücuda orantılı büyüklüktedir. Bu eşkenar üçgenin dış köşesi göz hizasının altına inmemelidir. Geniş bir göğsü vardır fakat derin bir yapıda değildir. Göğsün en aşağıdaki noktası dirseğe kadar ulaşabilir.

Malinois’nin kürkü önemlidir. Çünkü yazının başında belirttiğimiz dört Belçika çoban köpeği tipine baktığımız zaman onları birbirinden ayıran en büyük fark kürk yapılarında görülmektedir. Çift katmanlı bir kürkü vardır ve tüyleri diğer Belçika çoban köpeklerine göre en kısa tüylü olandır. Kürkü hava koşullarına dayanıklı olacak kadar serttir ve yoğun bir alt katmana sahiptir.

Kafada, kulaklarda ve alt bacaklarda bu kısa tüyler daha da kısalaşır. Boyunda ve kuyrukta ise tüyler biraz daha uzun olabilir. Renk olarak açık kahverengiden Maun ağacı kahverengisine kadar tüm tonlar görülebilir, ayrıca gri renk de görülen renkler arasındadır. Yüzündeki maske ve kulaklar mutlaka siyahtır. Parmak uçları ve boyuna uzanmamak kaydıyla göğüs ucundaki minik bir kısım beyaz olabilir. 

Sağlık

Belçika Malinois sahipleri tarafından sık rapor edilen hastalıklar aşağıda listelenmiştir, ve bunlara karşı düzenli olarak veteriner kontrolünden geçmeleri şarttır.

  • Dirsek çıkığı
  • Pannus
  • Progresif retinal atrofi
  • Hemanjiosarkom
  • Katarakt
  • Hipotiroid

Belçika Malinois’lerin ortalama ömürleri 12-16 yıldır.

Hatırlatma: Sağlık bölümünde bahsettiğimiz hastalıkları okurken lütfen gözünüz korkmasın. Bunların kimileri nadir görülen, kimileri de basit tedavileri olan hastalıklardır. İşini profesyonelce, kurallara ve hayvanların doğasına uygun yapan üreticilerden ve en az üç nesil öncesine kadar sağlık durumunu ve soyunu takip edebildiğiniz üreticilerden yavru edindiğiniz takdirde çok büyük ihtimalle bu hastalıkların hiçbiriyle karşılaşmayacaksınız.

Karakter ve Genel Huyları

Belçika Malinois; enerjinin ve bir işçi köpeğinin dayanıklılığının kombinasyonuyla başlar. Bu kombinasyona sadakat, zeka ve asalet de eklendiğinde mükkemel bir dost çıkar ortaya. 

Köklerine bakıldığında bir sürü gütme köpeği olan Malinois her zaman hayat dolu, neşeli ve isteklidir. Dayanıklılık, hız ve çeviklik için üretilmiş olan Malinois’nin aktif bir hayat tarzına ihtiyacı vardır ve sahibinin de bu hayat tarzına uyum sağlaması hayati önem taşır. İşçi sınıfı bir köpek olduğundan bahsetmiştik. Malinois’e bir görev verin ve gerisine karışmayın, görevi bitirmek için canını dişine takar. Bu tür şöminenin yanına geçip saatlerce uyuyan türlerden değildir. İster polis görevi olsun, ister sürü gütsün, ister oyun oynasın; her gün yoğun egzersize ve aktiviteye ihtiyaç duyar.

Sürü köpeği olduğu zamanlardan dolayı, bir şeyleri kovalamak doğal içgüdüsüdür. Alışılmış düzenin dışında ya da sürüye uymayan bir şey görürse neredeyse istisna görülmeksizin kovalayacaktır. Bu içgüdüden koşucular, arabalar, bisikletler, sincaplar ve diğer bazı küçük hayvanlar da nasibini alacaktır. Bu kovalama bir saldırıdan çok gütme, yönlendirme davranışı olarak algılanmalıdır.

Belçika Malinois son derece zeki bir türdür ve komutları çok hızlı öğrenir. Bazı tür uzmanları onun yeni komutları sadece 5-15 tekrar arasında öğrenebildiğini söyler ve yine uzmanlara göre ilk komuta itaat etme oranı %85’lerdedir. Bu zekadan dolayı herhangi bir bahçede boş boş ileri geri koşmak Malinois’i tatmin etmeyecektir. Bu türün meydan okumalara ihtiyacı vardır; hem fiziksel hem zihinsel olarak.

Malinois yabancılara karşı şüpheci ve mesafelidir. Soğuk davranır ve tüm hareketlerini gözler. Uygun bir biçimde sosyalleştirildikten sonra ise çekingenliği ve şüpheciliği üstünden atabilir. Ailesiyle vakit geçirmeyi çok sever. Ailesine sadık, kendini adamış, ve fazlasıyla korumacı bir türdür. Çocuklarla çok iyi anlaşır; ayrıca erken yaşta tanıştırılırsa evdeki hayvanlarla da iyi anlaşabilir. Yabancı hayvanlar ise sürüye karşı bir tehdit olarak görünebilir ve onlara karşı daima şüpheli olur.

Tüm bu anlattıklarımız ışığında söylemek isteriz ki; Malinois, ilk defa köpek sahibi olacaklar için uygun bir tür olmayacaktır. Çünkü bir Malinois sahibi köpeğinden daha dominant, otoriter ve tecrübeli olmalıdır. Gün içinde uzun süreler çalışan ve evden uzakta olan insanlara da Malinois sahiplenmelerini önermeyiz; çünkü bu tür uzun fiziksel aktivitelere ihtiyaç duyar. Eğer sıkılırsa kendini eğlendirmenin mutlaka bir yolunu bulur; ne var ki bulduğu yöntemler hoşunuza gitmeyebilir.

belçika malinois çimlerde yatıyor

Tarihçesi

Malines ismi, Belçika’nın Malines şehrinden(günümüzde Mechelen olarak bilinmektedir) gelmektedir. Belçika çoban köpeğinin dört tipi olduğundan bahsetmiştik. Bu dört tip Tervuren, Laekenois, Groenendael ve Malinois’dir. Bazı ülkelerde bu dört tip tek bir tür olarak kabul edilirken, bazı ülkelerde ise ayrı olarak sınıflandırılmışlardır. Amerika’yı baz alacak olursak, Malinois 1959’dan beri ayrı bir tür olarak kabul edilmektedir. Malinois ve Alman Çoban Köpeği arasındaki benzerlikler yadsınamaz; fakat aralarında bariz farklar da vardır. Malinois daha uzun bacaklı ve daha iri kemikli bir köpektir. Malinois anavatanında eşsiz bir sürü köpeği olarak kabul edilmektedir.

Türün köklerinin antik Mısır zamanlarına dayandığı iddia edilse de, bugün bildiğimiz formuyla Belçika çoban köpekleriyle ilgili yazılı dokümanlar 17.yüzyıla kadar takip edilebilmektedir. Aynı zamanda Alman Çoban Köpeği’nin de yaratıcısı olan Max von Stephanitz’e ait 1923 tarihli “The German Shepherd in Words and Pictures” adlı kitaptan elde edilen bilgilere göre; Belçika çoban köpekleri halihazırda hayatlarını sürdürüyordu. 

1800’lü yılların sonunda Avrupa’da milliyetçilik yükselişteydi. Bunun etkisiyle Avrupa’daki birçok ülke kendi topraklarına özgü bir köpek türüne sahip olmanın peşindeydi. Kendi türlerinin standartlarını belirlemek ve diğer ülkelerden ayırmak için çalışmalara başladılar. 1830’da bağımsızlığını kazanmış olan Belçika’da ise 28 Eylül 1891’de “the Club du Chien de Berger Belge” adı altında ilk Belçika Çoban Köpeği kulübü kuruldu. 

Sürü güdücü olarak kariyerlerine başlamış olsalarda Malinoisler tarihte çok daha önemli görevleri başarıyla gerçekleştirmişlerdir. 1. Dünya Savaşı’nda cepheler arası mesaj iletme, yük ve ekipman taşıma ve ilk yardım/ambulans görevleri gibi önemli işlerde büyük başarılara imza atmışlardır.

Günümüzde Malinois; gerek özel kuvvetler gerek polisler gerekse arama kurtarma ekipleri olsun kendisine verilen her kritik görevi başarıyla yerine getirmektedir.

Bakım

Beslenme

Malinois köpeğinizi onun yaşına uygun, tüm besleyici öğeleri içeren mamalarla beslemelisiniz. Yemek artıkları sindirim sistemini bozabilir, bu yüzden vermeniz gerekiyorsa da çok dikkat edin. Özellikle de pişmiş kemiklerden ve yüksek yağ içeren gıdalardan kesinlikle kaçının. Köpekler için üretilen küçük bisküvi parçaları veya kuru mama tanecikleri eğitim sırasında ödül maması olarak kullanılabilir. Fakat ödül maması konusunda aşırıya kaçmak obeziteye neden olabilir. Köpeğinizin beslenmesi ya da kilosuyla ilgili endişeleriniz varsa veterinerinize danışmaktan çekinmeyin. Daima taze suyunu hazır ve ulaşabileceği bir yerde bulundurun.

Temizlik

Malinois’nin kısa tüylü ve su geçirmez kürkünün bakımı oldukça kolaydır. Her gün taranmasına gerek yoktur. Orta sertlikte bir kıl fırçayla haftada bir taramanız yeterlidir. Malinois senede 2 defa yoğun tüy döker; bu periyodlarda günde bir kere taramanız yeni tüylerin çıkması ve ölü tüylerin atılması için iyi olacaktır. Bir çamur birikintisinde yuvarlanmadıkça banyoya ihtiyaç duymaz.  Tüm köpeklerde olduğu gibi tırnaklar düzenli olarak kesilmelidir. Unutmayın ki uzun tırnaklar köpeğinize acı verebilir ve sakatlanmasına neden olabilir. 

Egzersiz

Egzersiz, bu türde hayati önem taşır. Fazlasıyla zeki ve zeki olduğu kadar da kaslı, enerjik ve girişimci olan Malinois için hem fiziksel aktiviteler hem de zihnini doyuracak mental egzersizler olmazsa olmazdır. Eğer günde yarım saat yürüyüşe çıkarıp geri kalan sürede evde oturtacaksanız Malinois sizin için kesinlikle yanlış seçim. Her köpek gibi o da oyun oynamayı sever fakat koşu, doğa yürüyüşü, bisiklet gibi aktivitelerde size mükemmel birer yoldaş olabilir; ayrıca çeviklik, iz sürme, itaat, sürü gütme, koruma gibi sporlarda da uzmanlaşabilirler. 

Eğitim

Malinois için egzersiz kadar önemli olan bir diğer başlık da eğitim. Zeka ve enerji seviyesi ortalamanın çok çok üstünde olan Malinois için eğitim erken yaşta başlamalı, ve sık sık pekiştirme yapılmalıdır. Hem oyun oynamayı hem de sahibini memnun etmeyi çok sevdiği için bu yönü eğitimde kullanılabilir. Eğitimde pozitif metodlar uygulanmalı ve köpek için eğlenceli hale getirilmelidir. Davranış ve tutum düzeltmeleri çabuk ve tutarlı olmalıdır. Arzu edilen davranışa ulaşıldığında da hızlıca ödüllendirilmelidir. Malinois insanların vücut dillerini ve yüz ifadelerini okuma ve yorumlamada çok başarılıdır. Bu yüzden de polis görevlerinde çok sık tercih edilmektedir. Malinois’i eğitecek kişi en az onun kadar, hatta ondan daha fazla dominant ve zeki olmalıdır çünkü bir Malinois hatayı ya da zayıflığı genellikle affetmez. Malinois eğitiminde alfa köpeğin kim olduğu ona gösterilmelidir.

eğitmeniyle yürüyen belçika çoban köpeği malinois