Ana sayfa Köpek Köpek Türleri Beagle

Beagle

4182
0
Erkek Beagle cinsi köpek çimlerin üzerinde yandan çekilmiş

Beagle, ilk bakışta bir av köpeğinin bütün özelliklerini ve zihinde anımsattıklarını yansıtan bir köpek. Büyük burun, düşük kulaklar, ciddi bakışlar, fit bir vücut, yere sağlam basan ayaklar. Fakat her köpekte olduğu gibi onda da göründüğünden daha fazlası var, biz de bu yazıda elimizden geldiğince bunları anlatacağız. Buarada size ilginç bir bilgi verelim; köpeksever birçok insanın çocukluğundan aşine olduğu Snoopy adlı çizgi karakter de bir Beagle’dan ilham alınarak yaratılmıştır. Şimdi gelin bu asil İngiliz’i daha yakından tanıyalım.

Fiziksel Özellikleri

Kompakt bir vücuda sahip atletik dostlarımız orta boy köpekler arasında kabul edilebilir. Her iki cinsiyette de yükseklik ortalama 33-40 cm. arası, ağırlık ise 9-14 kilo arası değişebilir.

Beagle’ın kafası oldukça uzundur ve kubbeli denilebilecek bir yapısı vardır. Burnun üst çizgisi olabildiğince düzdür. Kulaklar düşüktür, başlangıç noktası görece aşağıdadır ve öne doğru çekildiğinde neredeyse burun ucuna ulaşacak uzunluktadır. Gözleri büyüktür, koyu kahverengi ve ela renkleri görülür, iki göz arası belli bir mesafe vardır ve av köpeklerine özgü ifadeyi daima taşır. Burun siyah renklidir. Burun bölgesi orta uzunlukta ve kare silüetindedir. Vücut dikdörtgen silüettedir. Kuyruk görece uzundur ve başlangıç noktası yukarıdadır. Sürekli dik ya da sürekli aşağıda taşınmaz, kesin bir düzeni yoktur. Kuyrukta kıvrım görülmez. 

Kürk yapısı yoğun, sert ve zorlu hava koşullarına dayanıklı bir yapıdadır. Tüyler orta uzunluktadır. Genel olarak tazılarda görülen tüm renkler Beagle’da da görülebilir fakat en sık görülen renk kombinasyonu siyah, beyaz ve bronz kombinasyonudur. Bunun dışında mavi-beyaz ve bronz-beyaz gibi kombinasyonlar da görülebilir. 

Beagle cinsi köpek yakın çekim

Sağlık

Beagle genel olarak sağlıklı bir türdür fakat yine de aşağıdakı sağlık sorunları görülebilir ve bunlara karşı düzenli olarak veteriner kontrolünden geçmeleri gereklidir:

  • Patella luksasyonu
  • Glokom
  • Epilepsi
  • Progresif retinal atrofi
  • Hipotiroid
  • Köpek Distikazisi
  • Sağırlık
  • Hemofili A
  • Katarakt
  • Demodicosis

Beagle’ların yaşam süresi ortalama 10-15 yıldır.

Hatırlatma: Sağlık bölümünde bahsettiğimiz hastalıkları okurken lütfen gözünüz korkmasın. Bunların kimileri nadir görülen, kimileri de basit tedavileri olan hastalıklardır. İşini profesyonelce, kurallara ve hayvanların doğasına uygun yapan üreticilerden ve en az üç nesil öncesine kadar sağlık durumunu ve soyunu takip edebildiğiniz üreticilerden yavru edindiğiniz takdirde çok büyük ihtimalle bu hastalıkların hiçbiriyle karşılaşmayacaksınız.

Karakter ve Genel Huyları

Beagle’ın iki eşsiz özelliği vardır; koku alma yeteneği ve karakteri. Bloodhound ve Basssethound ile birlikte dünyada en gelişmiş koku duyusuna sahip olan 3 köpekten biri diyebiliriz hatta. Özellikle yerdeki kokuları takip etme konusunda Beagle rakipsizdir.

Karakterine gelince, Beagle sevgi dolu bir köpektir. Çoğu köpekte olduğu gibi ailesine aşırı bağlıdır. Başta sizi, sonrasında etrafındaki herkesi sevimliliğiyle etki altına almasını çok iyi bilir. Tüm yaştan insanlarla çok iyi anlaşır fakat enerji seviyeleri çok yüksek olduğu için küçük çocuklarla oynarken göz önünde bulunmasında fayda vardır. Çoğu Beagle yalnız kalmaktan nefret eder ve sürekli sahibinin etrafında olmak ister; bu yüzden işe gittiğinizde yalnız kalacaksa Beagle sizin için uygun bir köpek değildir. Beagle doğuştan bir avcıdır. Bunun anlamı evinizde ondan daha küçük bir hayvan besliyorsanız(tavşan, hamster vb.) onları rahat bırakmayacaktır. Sürü köpeği olduğundan diğer köpeklerle, özellikle de kendi türüyle çok iyi anlaşır. 

Enerji seviyeleri çok yüksektir. Günde sadece yarım saat yürüyüşe çıkarabilecekseniz size bir Beagle’ı asla sahiplenmemeniz gerektiğini söyleyebiliriz. Beagle saatlerce oynayabilir, koşabilir, iz sürebilir. Eğer ona bu imkanı sağlayabilecekseniz apartman hayatına uyum sağlayabilir; fakat horlamalara ve ulumalara hazırlıklı olmalısınız. Aksi halde bahçeli bir ev elzem olur. Ayrıca gelişmiş koku alma duyuları yüzünden yüzlerce metre uzaktaki bir kokunun peşine takılıp biranda ortadan kaybolabilir, bu yüzden onu gezdirirken veya oynatırken sürekli gözünüz üzerinde olsun. 

oturan beagle güler gibi poz vermiş

Tarihçesi

Bu antik türün kökeni tarih boyunca tahminlere ve varsayımlara konu olmuştur. İsminin nereden geldiği bile muammadır. Bazı uzmanlar Beagle isminin Galce’de ‘küçük’ anlamına gelen beag kelimesinden türediğini, bazıları ise tazıların ve av köpeklerinin avlanırken çıkardıkları sese ithafen Fransızca bir terim olan ‘be’geule’ kelimesinden türediğini iddia ederler. 

Milattan önce 55 yılında Roma Lejyonları’nın varışından çok daha önce İngiltere’de av köpeği sürülerinin tavşan ve yaban tavşanı avında kullanıldığına dair kanıtlara rastlanmıştır. Bir İngiliz otoritesi der ki; “Beagle bizim ‘foothound’umuzdur(av sırasında sahibi tarafından yürüyerek arkadan takip edilen köpek), bizim topraklarımıza özgüdür.”. 1500’lü yıllara gelindiğinde çoğu İngiliz beyefendisi geyik gibi büyük avları için büyük av köpeklerinden oluşan sürüler ve yaban tavşanı gibi daha küçük avlar için küçük av köpeklerinden oluşan sürüler oluşturmuştu. Bu küçük, kompakt av köpekleri bugünkü modern Beagle’ın atası olarak kabul edilir. 

“Foothound” terimi; Beagle’ın İngilteredeki, kıtadaki ve Kuzey Amerika’daki avcılar arasındaki yaygın cazibesini anlayabilmek açısından çok önemlidir. Kurt tazıları ya da Harrier tazıları gibi daha büyük sürü avcılarının aksine Beagle ile birlikte avlanırken bir atla takibe gerek kalmadan yürüyerek takip yapılabiliyordu. Bir atın bakımını ve beslenmesini karşılayamayacak durumda olanlar ve kırlarda at üstünde bir uçtan diğer uca gidemeyecek kadar yaşlı olan kadın ve erkekler bir Beagle sürüsüne kolayca ayak uydurabiliyordu. 

3 beagle yavrusu beyaz arka plan

Bakımı

Beslenme

Beagle dostunuzu onun yaşına uygun, tüm besleyici öğeleri içeren mamalarla beslemelisiniz. Yemek artıkları sindirim sistemini bozabilir, bu yüzden vermeniz gerekiyorsa da çok dikkat edin. Özellikle de pişmiş kemiklerden ve yüksek yağ içeren gıdalardan kesinlikle kaçının. Köpekler için üretilen küçük bisküvi parçaları veya kuru mama tanecikleri eğitim sırasında ödül maması olarak kullanılabilir. Fakat ödül maması konusunda aşırıya kaçmak obeziteye neden olabilir. Köpeğinizin beslenmesi ya da kilosuyla ilgili endişeleriniz varsa veterinerinize danışmaktan çekinmeyin. Daima taze suyunu hazır ve ulaşabileceği bir yerde bulundurun.

Temizlik

Beagle’ın pürüzsüz, yoğun yapılı çift katmanlı bir kürkü vardır ve kışın bu kürk ağırlaşır, dolayısıyla bahar da onun için tüy dökme mevsimi olur. Yıl boyunca tüy dökümü ise ortalama seviyededir. Haftalık özenli bir tarama ölü tüylerin alınmasına yetecek ve hem ölü tüylerden kurtulmaya hem de yeni tüylerin çıkmasına yardım edecektir. Kendilerini özellikle kirletmezlerse banyo yapmaya pek de ihtiyaç duymazlar. Enfeksiyonla sonuçlanabileceğinden kulaklar kulak kirine karşı daima gözlenmelidir. Eğer doğal yollarla aşınmadıysa tırnaklar düzenli olarak kesilmelidir. Unutmayın ki uzun tırnaklar yürüme ve koşma sırasında köpeğinize acı verebilir. Dişler düzenli fırçalanmalıdır.

Egzersiz

Beagle enerji seviyesi yüksek bir köpektir. Eğer sizin için dinlenmek içeceğinizi alıp koltuğunza kurulup favori dizinizi izlemekse, Beagle sizin için uygun köpek değil. Bir Beagle gündüz dışarıda saatlerce koşturup akşam da evin çocuklarıyla oyun oynamaya devam edebilir. Günlük 1 saatlik egzersizler Beagle için geçerli değildir. Sadece Beagle değil tüm köpekler için enerjinin vücuttan atılması köpeğin sakin ve teslimiyetçi bir yapıya geçmesi ve size itaat edip komutları daha rahat öğrenebilmesi için, ayrıca köpeğin mental ve fiziksel sağlığı için çok önemlidir. Tüm çabayı gösteriyor fakat yine de enerjisini atmasını sağlayamıyorsanız veya onu bir süreliğine yalnız bırakmak zorunda kalıyorsanız, onun yanına 1 köpek(tercihen 1 Beagle) daha sahiplenerek hem yalnız kaldığı süreleri azaltıp hem de enerjisini daha rahat atmasını sağlayabilirsiniz. Unutmayın, Beagle tam bir koku alma ustası olduğu için yürüyüşlerde tasmanın kontrolü mutlaka sizin elinizde olmalı. 

Eğitim

Bazı insanlar tarafından Beagle’lar zeki köpekler olarak görülmeyebilir, fakat bu tamamen köpeğinizi tanımaya ve eğitimde izlenecek metodları doğru tespit etmenize bağlıdır. Beagle zaman zaman fazlasıyla inatçı ve başına buyruk olabilir, sabrınızı zorlayabilir. Sert eğitim tekniklerinden kaçınarak patronun siz olduğunu hissettirdiğinizde, pozitif ve ödüle dayalı yaklaşımlar uyguladığınızda ve onu yaptığının bir mantığı olduğuna inandırabildiğinizde başarıya ulaşmışsınız demektir. Ayrıca tüm köpeklerde eğitimin başlangıcının erken sosyalleşme ve temel itaat eğitimi olduğunu unutmayın.