Ana sayfa Haberler Kuşların güvenliği için elektrik hatlarına izolasyon

Kuşların güvenliği için elektrik hatlarına izolasyon

281
0
Bayburt’ta kuşların güvenliği için elektrik hatlarına izolasyon uygulaması

Bayburt’ta elektrik dağıtım şirketi, çarpılma kaynaklı kuş ölümlerine durdurabilmek için enerji nakil hatlarına izolasyon aparatları yerleştirmeye başladı. 

Bayburt’ta elektrik dağıtım şirketinin 2012 yılından beri geliştirip, hayata geçirdiği proje kapsamında kuşların akıma kapılmasını engellemek içinenerji hatlarını izolasyon ağaratlarıyla donatıyor. Şirket çalışanları, kuş ölümlerinin sık yaşandığı noktalarda çalışmalara başladı.Elektrik dağıtım şirketi, özellikle göçmen kuşların güzergahında bulunan enerji hatlarının önüne geçmeyi hedefliyor. İzolasyon aparatı uygulamaları, pilot il larak başlanan Bayburt’un yanı sıra Artvin, Gümüşhane, Kars, Elazığ ve Tranzon’daki enerji nakil hatlarında da hayata geçecek.

Elektrik dağıtım şirketi Bayburt İl Müdürü Kubilay Atan, izolasyon uygulamaları sayesinde şehirde kuş ölümleri yaşanmadığını söyledi. Kubilay Altan,”Göçmen kuşların geçiş güzergâhı üzerinde bulunan Bayburt ilimizde yüksek gerilim hatlarında göçmen kuşlar elektrik akımına kapılarak telef olmakta ve geçici arızalara neden olmaktaydı. Kuşların akıma kapılıp telef olmamaları için nakil hatlarımızda yalıtımlı malzeme kullanarak montaj ve bakım işlemleri yapıyoruz. Bu sayede kuşların telef olmalarının ve elektrik kesintilerinin önüne geçmiş olduk. Kuşlar artık telef olmuyor. Projemizle, doğaya ve insana faydalı bir hizmet sunmuş olduk” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Elektrik dağıtım şirketi çalışanlarından Yakup Sevimli de uygulama sayesinde elektrik arızalarında da azalma yaşandığını belirtti. Sevimli, “Ekiplerimiz izolasyon malzemelerinin montajına devam ediyorlar. Birinci amacımız iş güvenliğidir. Daha önce bu direklerdeki iletkenlerde elektrik çarpması kaynaklı kuş ölümleri meydana geliyordu. İzolasyon çalışmaları ardından kuş ölümleri ve elektrik kesintileri son buldu. Bu çalışmalardan dolayı çok memnunuz. Vatandaşlarımız olası kuş ölümleri riski olan yerleri görmeleri halinde çağrı merkezimizi arayarak bizi bilgilendirebilir” diye konuştu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here