Ana sayfa Hayvanlar Alemi Bitkin bulunan yavru vaşağa koruma

Bitkin bulunan yavru vaşağa koruma

1521
0
bitkin bulunan yavru vaşak koruma altında

Bayburt’ta, çobanlar tarafından bitkin bulunan yavru vaşak, Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Müdürlüğü ekipleri tarafından korumaya alındı.

Nesli tükenmekte olduğu için Uluslararası Doğayı Koruma Birliği’nce ‘kırmızı liste’ye alınmış ve avlanılması yasak olan vaşak, mezrada çobanlar tarafından bitkin bulundu. Yavru vaşak için DKMP Müdürlüğü’ne haber verildi. İhbarla bölgeye gelen ekipler, vaşağı korumana almak üzere götürdü. Korumaya alınan yavru vaşağın, tedavi sonrası doğaya bırakılacağı belirtildi.

Anadolu vaşağı hakkında

Soyu tehlikedeki Anadolu vaşağı Dünya Doğayı Koruma Birliğince nesli tehlikedeki türler arasına alınan vaşaklar, Türkiye’de Karadeniz, Marmara, Akdeniz ve İç Anadolu’da ender olarak görülmektedir 

Avrupa’daki vaşak popülasyonunda 19.yy’da ve 20.yy başlarında özellikle avcılık ve ormansızlaşma sebebiyle ciddi bir küçülme yaşandı.  Ancak geçtiğimiz 50 yıl içinde yasal koruma ve etkin tür koruma çalışmaları sayesinde vaşağın popülasyonu dört katına çıktı.

soyu tehlike altında olan anadolu vaşağı yavrusu

İnsanlar tarafından çok nadir görüntülenebilen vaşaklar büyük kulakları ve kalın kürkleriyle dikkat çekiyor. Büyük kulakları, kar altında saklanmış olan avlarının yerini tespit etmelerine yardımcı oluyor. Kar üzerinde daha rahat hareket etmelerini sağlayan büyük patileri vardır. Kuyrukları soğuk hava nedeniyle evrimsel süreçte kısalmıştır. Kaçak avcılığın maalesef yaygın olduğu ülkemizde vaşak türünün devamlılığının sağlanması adına ciddi çalışmalar yapılmak zorunda. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün yaban hayatın tespiti için ülkenin farklı bölgelerinde çeşitli çalışmalar yaptığı bilinmekte. Fakat henüz türün popülasyonu net olarak belirlenmiş ve türe ait bireyler izleme altına alınmış değil.

Vaşak, Türkiye’de orman alanı kaybından en çok etkilenen türlerden biridir. Vaşaklar sağlıklı bir şekilde beslenmek için ortalama 250 km karelik bir avlanma alanına ihtiyaç duyar. Bu nedenle vaşaklar bölünmemiş, insan baskısı olmayan ormanları tercih eder.  Vaşaklar geceleri avlandığı için doğal ortamda gündüzleri görünmezler, bunun için ormanın hayaletleri olarak da adlandırılmaktadırlar. Sanılanın aksine insanlara saldırmazlar. Tehlikeli veya korkulması gereken bir hayvan kesinlikle değildir.