Ana sayfa Haberler Köpek balığını tekmeleyip yumruklayan balıkçıya ceza

Köpek balığını tekmeleyip yumruklayan balıkçıya ceza

446
0
Köpek balığını tekmeleyip yumruklayan balıkçıya idari ceza verildi

Balıkesir’in Erdek ilçesi açıklarında balıkçıların ağına köpek balığı takıldı. Ağlara takılan köpek balığının denize geri bırakılması sırasında teknedeki bir balıkçı tarafından tekmelendi, yumruklandı. Teknedeki bir diğer balıkçı tarafından videoya çekilen görüntüler sosyal medyayı ayağa kaldırdı. Balıkçıya 5 bin 199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu uyarınca idari yaptırım uygulandı.

​Turan Mahallesi açıklarında Nurban Reis adlı tekneyle avlanmak için Marmara Denizi’ne açıldı. Bir süre sonra balıkçıların ağlarına, yaklaşık 4 metre boyunda ve 700 kilo ağırlığında olduğu düşünülen köpek balığı takıldı. Balıkçılar, ağlardan kurtardıkları köpek balığını yeniden denize bırakmaya karar verdi. Ama teknedeki balıkçılardan biri, hayvanı tekmeleyip, yumrukladı. Şiddet görüntüleri teknedeki bir diğer balıkçı tarafından cep telefonu kamerasıyla kaydedildi. İnternette paylaşılan görüntüler büyük tepkiye sebep oldu.

Aralarında Türk Deniz Araştırmaları Vakfı’nın (TUDAV) da yer aldığı çeşitli kişi ve kurumlar ‘hayvana şiddet’ uygulandığını belirterek, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) şikayette bulundu. TUDAV’a gönderilen yazıda şikayetlerin iletildiği Tarım ve Orman Bakanlığı Erdek İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü köpek balığına şiddet uygulayan balıkçıyı tespit etti. Balıkıçıya 5 bin 199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu uyarınca ‘idari yaptırım’ uygulandığı belirtildi.

TUDAV tarafından yapılan açıklamada, 10 Eylül 2019 tarihinde avlanan, denize salınmadan önce tekme ve yumruklarla dövülen balığının nesli tehlike altındaki ‘Sapan köpek balığı’ olduğu belirtildi. “Ülkemizde bir balık türü için 5 bin 199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun 14. maddesinin (a) bendinin uygulanması sevindiricidir. Ne kadar olduğunu bilmemekle birlikte, çoğu zaman caydırıcılıktan uzak olan az miktardaki para cezalarının bu tür fiilleri engelleme açısından yeterli olmadığı açıktır. Ceza yaptırımlarının en kısa sürede arttırılmasını ve balıkçıların bu konuda daha duyarlı davranmasını bekliyoruz.”

Söz konusu yasanın ilgili maddesinde, “Hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranmak, acımasız ve zalimce işlem yapmak, dövmek, aç ve susuz bırakmak, aşırı soğuğa ve sıcağa maruz bırakmak, bakımlarını ihmal etmek, fiziksel ve psikolojik acı çektirmek yasaktır” deniliyor.