Ana sayfa Haberler Yer bulunmazsa 50 kedi sokakta kalacak

Yer bulunmazsa 50 kedi sokakta kalacak

466
0
Eğer yeni bir yer bulunmazsa 50 can sokakta kalacak

Aydın’ın Efeler ilçesinde, hayvanseverlerin müstakil kiralık bir evde bakımını üstlendiği 50 sokak kedisi bir arada yaşıyor. Şimdi bu kediler ev sahibinin evin boşaltılmasını istemesi sonucu, sokakta kalma tehlikesiyle karşı karşıya.

Geçen yıl Aralık ayında kurulan Aydın Sevimli Patiler Derneği üyeleri, sahipsiz bakıma muhtaç 50 sokak kedisini bir araya getirdi. Tek katlı bir ev kiralayarak burada kedilerin bakımını üstlendiler. Hasta olan kedileri tedavi ettiren dernek üyeleri, kedilerin maması ve kumunu da kendi imkanlarıyla karşılıyor. Ancak ev sahibi, her geçen gün kedilerin sayısının artması üzerine, evin boşaltılmasını talep etti. Dernek, Aydın Valiliği, Efeler Kaymakamlığı, Efeler Belediyesi ve Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne yardım çağrısında bulundu. Ayrıca Aydın milletvekillerinden yardım istediklerini belirten hayvanseverler, henüz bir sonuç elde edemediklerini bildirdiler.

Aydın sevimli patiler derneğinin baktığı kedilerin bir fotoğrafı

Aydın Sevimli Patiler Derneği Başkan Yardımcısı Nalan Çeviren, evin tahliyesi için 3 hafta zamanlarının kaldığını belirterek, “Sokaklardaki bir sürü hasta kediyi bir araya getirerek, tedavilerini yaptırıyoruz. Bu evi bakıma muhtaç kediler için kiraladık. Başka bakacak bir yerimiz bulunmamakta. Bu kedileri tekrar sokağa salmak zorunda kalırsak, çoğu hasta olduğu için adapte olamazlar. Sokakta yaşayamazlar. Derneğimizin yaptığı bu fedakarlıkların hiçbir anlamı kalmaz. Yetkililere sesleniyoruz, bizlere yardımcı olsunlar. Bu kadar can heba olmasın. Elimizde 50 kedi var. Bunların çok masrafı oluyor. Ev kirası, kedilerin maması ve kumu şeklindeki harcamalarımız aylık 1500 TL’yi buluyor. Başka bir yer bulamazsak, bu hasta canlar nerede gidecek? Bizim vicdanımız, bunları sokağa bırakmaya asla el vermez. Derneğimize durumu iyi olan ve içinde hayvan sevgisi olan sponsor desteği istiyoruz. Evlerinde kedi beslemek isteyen hayvanseverler de bizimle iletişime geçip kedi sahiplenebilirler. Buradan yetkililere sesleniyoruz, ne olur bize yardımcı olun. Kedilerin kalacağı bir yer bulalım. Bahçeli eski bir ev bile bize yetecek. Bakımını yaptığımız kedilerden 4’ü tamamen kör. Bazıları ise hasta, tedavileri sürüyor. Bu canları kurtaralım” dedi