Ana sayfa Haberler Flamingoya yardım eli

Flamingoya yardım eli

452
0
yalnız suda yürüyen flamingo

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde bitkin düşüp plaja inen flamingo, bir kişinin fark edip, Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği’ni (EKODOSD) aramasıyla bulunduğu yerden alındı. Beslenip güçlenmesi sağlandıktan sonra doğal ortamına bırakıldı.

iki flamingo yanyana suda yürüyor

İtalya’da yaşayan ve tatilini Kuşadası’ndaki Nazilli Sitesi’nde geçiren Emel Serio, plajda gezen, ancak uçmayan yalnız bir flamingo olduğunu farkedince endişelendi. Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği’ni (EKODOSD) arayan Emel Serio, bir flamingonun plaja indiğini belirterek, herhangi bir sorunu olabileceğinden kuşkulandığı konusunda bilgi verdi. EKODOSD görevlileri bölgeye gelerek, flamingoyu aldı. Genel bakımı yapılan flamingo, sağlıklı bir şekilde doğal yaşam alanına bırakıldı.

uçmaya hazırlanan iki flamingonun arkadan resmi

EKODOSD yetkilisi Bahattin Sürücü, “Flamingoya yaptığımız sağlık kontrollerinde herhangi bir sağlık sorunu olmadığının tanısını koyduk. Güçsüz ve besinsiz kaldığından 2 gün EKODOSD’ta misafir ettik. Balık ve karidesler verdik. İçinde su olan bir bebek küvetine koyarak, besinleri kendisinin yemesini sağladık. Bölgemizde Büyük Menderes Deltası ve Bafa Gölü flamingoların önemli beslenme alanları arasındadır. Biz de enerjisini toplayan flamingoyu doğal beslenme alanlarından biri olan Büyük Menderes Deltası’na götürdük. Deltanın tuzlu ve besin dolu sularında hemen beslenmeye başladı. Bir süre sonra yanına bir arkadaş buldu. Karina dalyanının üzerinde uçarak gitti” dedi.