Ana sayfa Haberler Ayağına olta iğnesi batan Çiha kuşu tedaviye alındı

Ayağına olta iğnesi batan Çiha kuşu tedaviye alındı

435
0
yaralanmış çiha kuşu itfaiye ekipleri tarafından kurtarıldı

Bursa’nın İnegöl ilçesinde ayağına olta iğnesi batan bir çiha kuşu, yaralandığı için ağaçta mahsur kaldı. Çiha Kuşu, itfaiye ekiplerince kurtarıldı. Kurtarılan yaralı Çiha kuşu, tedavi edilmek üzere Sahipsiz Hayvan Bakım ve Tedavi Merkezi’ne götürüldü.

İnegöl’ün Şipali Mahallesi’nde akşam saatlerinde dere yatağı çevresinde bulunan vatandaşlar, çevredeki bir ağaçta ayağına olta iğnesi bulunan ve olta ipine takılmış kuşu fark etti. Vatandaşların yaptığı ihbarı üzerine olay yerine İnegöl İtfaiyesi ekipleri sevk edildi. Uçamadığı tespit edilen yaralı kuş, itfaiye görevlisi tarafından dikkatlice kurtarılarak ağaçtan aşağıya indirildi. Yaralı Çiha kuşu, tedavi edilmek üzere İnegöl Belediyesi Sahipsiz Hayvan Bakım ve Tedavi Merkezi’ne teslim edildi.

Yaralı çiha kuşuna yakın çekıim

Çiha kuşu hakkında

Ötücü kuşlar takımının Kargagiller ailesinin Saksağanlar türüne ait bir kuştur. Kafası,boynu ve göğüs kısmı menekşe rengi ve parlak yeşil tüylerle bezeli, genelde parlak siyah renktedir. Karın ve omuz kısmı beyaz renkte tüyleri vardır. Kanatları mor veya yeşil parlayan tüylerle kaplıdır. Kuyruğu yeşil veya daha farklı yanardönerli renklerle kaplı koyu siyahtır. Gaga ve bacaklar tamamen siyah olur. Vücudunun geri kalan bölgeleri de siyah renkli ve siyah tüylüdür.

Adı hırsızlıkla anılan bir canlıdır. Çevresinde gördüğü elbiseleri, metal eşyaları, mutfak eşyalarını vb. çalarak yuvasına götürdüğü bilinmektedir.

Başlıca besinleri bulduğu böcekler, diğer kuşların yumurtaları,kuş yavruları, bulduğu tohumlar, meyveler ve çöplüklerdeki yiyecek atıkları oluşturur. Sığırların sırtlarındaki kene ve böceklerle de beslendikleri görülmüştür.