Ana sayfa Haberler Avcılar’daki 3 katlı kedi evleri kaldırılıyor

Avcılar’daki 3 katlı kedi evleri kaldırılıyor

584
0
Avcılar belediyesi tarafından yayınlanan duyuru

Avcılar’da belediyesinin 4 yıl önce kediler için yerleştirdiği 3 katlı villa barınaklar, kedi ölümlerinin çoğalması üzerine kaldırılıyor. Kedi evlerinin gönüllü bakıcıları kedilerin kış öncesi sokağa terk edildiğini öne sürerek karara tepki gösterdi.

Avcılar Belediyesi, 2015 yılında kış mevsiminde yağıştan, yaz aylarında sıcaktan ve her türlü dış tehditten etkilenen kediler için 10 mahalleye ahşap malzemeden hazırlanan kedi evi olarak nitelenen ‘3 Katlı Villa Barınaklar’ yerleştirdi.  Veteriner İşleri Müdürlüğü Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi’nde muayene edilen, hasta ise tedavi edilen, dişi ise kısırlaştırılan ve aşıları yapılan kedilerin bu barınaklara bırakılmaktaydı. Son dönemde çok sayıda kedi ölümleri görülmeye başlandı. Avcılar Belediyesi, bu konuda yaptığı açıklamada, Ambarlı Meydanı’ndaki kedi evindeki ölümleri doğruladı. Bu bölgedeki kedi evlerinin son iki yılda ‘Maksadının dışında kullanıldığı’ ifade edildi. ‘Önemli Duyuru! Kamuoyunun dikkatine’ başlıklı açıklamada şöyle verildi:

“İlçemiz genelindeki kedi evleri, kedilerin kendilerini  tehlikede hissettiği zaman barınabilecekleri, doğal yaşam alanlarında yiyecek bulamadıklarında her türlü ihtiyaçlarını giderebilecekleri veteriner hekimin kısırlaştırma ve bakımlarını sağladığı yaşam alanları oluşturmak amacıyla kurulmuştur. Mahallelerimizde bulunan özellikle Ambarlı Meydanı’ndaki en büyük kedi evimiz maalesef son iki yıldır maksadının dışında kullanılmaktadır. Avcılar ve çevre ilçelerden kedi evlerine kontrolsüzce bulaşıcı hastalıklı kediler bırakılmıştır. Bırakılan bu minik dostlarımızın hastalıklarını barınaklarda ki kedilere bulaştırması sonucu son iki yıldır kedi evlerimizde yaşanan ölümler çoğalmıştır. Bu maksatla ilçe genelindeki tüm kedi evleri kaldırılacaktır. Yerlerine daha küçük barınma evleri ve mama, su kapları konulacaktır. Vatandaşlarımızdan isteğimiz, kedileri yukarıda bahsedilen durumlar vuku bulduğunda kedi evlerine terk etmemeleridir. Bunun yerine rehabilitasyon merkezine teslim etmeleri gerekmektedir.”

kış öncesi yapılan bu uygulama hayvanseverlerin tepkisini topladı

Kediler evsiz kaldı

Ambarlı Meydanı’ndaki kedi evi ve demir kafesi geçen hafta öğle saatlerinde zabıta nezaretinde görevlendirilen ekip tarafından kaldırıldı. Buradaki kedi evinin gönüllü bakıcılarından Mustafa Hayta, “Bu minik yavrular soğuk kış günü nerede barınacak. Evsiz kalan kediler arasında kısırlaştırılmayanlar ve hatta gebe kedilerde var” dedi.

Merkez Mahallesi’ndeki Öğretmen Hakkı Doğan Parkı’nın bir köşesindeki kedi evinin gönüllü bakıcılarından Yıldız Urhan da gününün büyük bölümünü geçirdiği masum hayvanların kış mevsimi öncesi açıkta bırakılması kararına şaşırdığını söyledi.