Ana sayfa Hayvanlar Alemi Arı zehrinin bilinmeyen faydaları

Arı zehrinin bilinmeyen faydaları

319
0

Bursa’da arı çiftliği sahibi İslam Dikbıyık, geliştirdiği yöntemle arı zehri elde etmeye başladı. Arı zehrinin içinde 78 enzim bulunduğu belirtildi.

arı zehrinin bir çok hastalığın tedavisinde kullanılıyor

Artvin’de 20 yıl boyunca çobanlık yapan İslam Dikbıyık, Bursa’ya taşındıktan sonra bir tanıdığı vasıtasıyla arıcılığa merak saldı. İslam Dikbıyık arıcılığa kiraladığı bir bahçeye 2 kovan kurarak başladı. Zaman içerisinde bu alanda kendini geliştirdi ve 100 kovan arıya ulaştı. Bursa’nın Yıldırım ilçesi Cumalıkızık Mahallesi’nde arı çiftliği kurdu. İslam Dikbıyık bu arı çiftliğinde Apiterapi adı verilen arıyla yapılan geleneksel tıp yöntemi tedavileri için arı üretirken diğer taraftan üniversitelere arı zehri tedarik etmeye başladı. Ülkemizde sayılı arı zehri üreticilerinden biri olan İslam Dikbıyık, içerdiği 78 enzim ile arı zehrinin birçok hastalıkta kullanıldığını belirtti.

İslam Dikbıyık, arı zehrinin nasıl elde edildiğini şu şekilde açıkladı “Zehir arıların iğnesinde olur. Saldırı esnasında kendilerini savunma amaçlı kullanırlar. Bununla alakalı biz de aparat geliştirdik. Tahta üzerine sazın tellerini yerleştirdik. Sazın tellerine 9 volt pille elektrik veriyoruz. Tellerin altına da cam yerleştirdik. Arıların uçuş pistine bu aparatı konumlandırdık. Arılar kovana girip çıkarken elektrik arıları ısırıyor. Isırınca arı iğneyi çıkarıp tele sokmaya çalışıyor. Bu sırada iğnesinden bir damla zehir damlıyor. Damladıktan sonra bu arı zehri havayla temas edince 17 ile 22 saniye arasında kuruyor. Bu şekilde toplayıp, falçata yardımıyla kazıyıp toz zehir elde ediyoruz”.

arı zehrinin bilinmeyen yararları

Arı zehrinin eklem rahatsızlıkları, kemik erimesi, cilt hastalıkları, sinirsel ve psikolojik hastalıklar gibi çeşitli kullanım alanları olduğunu belirten İslam Dikbıyık, “Sağlık Bakanlığı tarafından Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Daire Başkanlığı’nı kurdu. Bugün Türkiye’nin değişik hastanelerinde apiterapiyle ilgili çalışmalar başlatıldı. Özellikle İstanbul’da Türkiye’nin ilk Sağlık Bakanlığı onaylı apiterapi merkezi kuruldu. Saf zehiri saf suyla sulandırıp enjektörle vücuttaki akupunktur noktalarına hocalarımız uygulama yapıyorlar” şeklinde açıklamalarına devam etti.

İslam Dikbıyık “Arı zehrinin içeriğinde 78 tane enzim var. Bize soktuğu zaman öne şemsiye açılıyor. Arının zehri boşalıyor. Ardından ikinci ve üçüncüsü açılıyor. Bu şekilde vücudumuza 78 tane enzim protein saçılıyor. Dünyanın bir numaralı proteini arı zehridir. Özellikle Türkiye’de ilaç sanayinin gözü arı zehrine doğru bakmaya başladı. Biz arı zehrini çalışma amaçlı olarak üniversitelere tedarik ediyoruz. Arı zehri çok değerlidir” diye konuştu.

Türkiye’nin arı zehri üretiminde çok geç kaldığını dile getiren Bursa Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Farmakoloji ve Toksikoloji Öğretim Üyesi Hasan Hüseyin Oruç ise, “Arı ürünleri dünyada ve ülkemizde son yıllarda ciddi anlamda önem kazandı. Bizim ülkemizde daha çok bal bilinirken şu an bal dışında propolis, polen, arı zehri, arı ekmeği, arı sütü gibi pek çok ürün nihayet rutin üretilir, satılır duruma gelmiştir. Arı zehri toplama bakımından yetersizdir. Kullanım ve satışı bakımından bazı sıkıntılar bulunmaktadır. Arı zehri hak ettiği durumda değildir. Arı zehrinin üretilmesi, kalite kontrolü ve ülkemizde pazarlanmasıyla ilgili bu çalışmaları başlatmak istedik. Arı zehrinin kullanımıyla ilgili Türkiye’de altyapı oldukça eksik kaldı. Bilimsel olarak laboratuvar çalışmaları ve insan üzerindeki tıp hekimlerinin çalışmaları başlamış durumda” değerlendirmesinde bulundu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here