Ana sayfa Haberler Araç lastiklerinden kedi yuvası yaptılar

Araç lastiklerinden kedi yuvası yaptılar

1548
0
Araç lastiklerinden kedi yuvası yaptılar

Bitlis Eren Üniversitesi öğrencileri, sokak kedileri için atık araç lastiklerinden kedi evleri hazırladılar. Şehrin çeşitli noktalarına muhtaç kediler için yerleştireceklerini açıkladılar. 

Bitlis Eren Üniversitesi öğrencileri, Bitlis’te kış aylarında mevsim şartlarının ağır geçmesi sebebiyle sokak hayvanlarını korumak için harekete geçti. Üniversite öğrenciler, farkındalık oluşturmak ve sokakta yaşayan hayvanlara yardımcı olmak için 2 yıl önce Hayvanları Sevgiyle Koruma Kulübü’nü kurdu. 37 kulüp üyesi, geçen yıl kampüs içinde besledikleri köpekler için küçük barınaklar yapmışlardı. Bu sene yardım etmek için şehrin sessiz dilsiz sakinleri, sokak kedileri tercih ettiler. Cadde ve sokaklardan topladıkları atık haldeki araç lastiklerini çeşitli işlemlerden geçirerek küçük kedi evlerine dönüştürdüler.

Kedi evlerini şehrin çeşitli noktalarına yerleştireceklerini belirten kulüp üyelerinden Mazlum Çağırgan, “Biz Bitlis Eren Üniversitesi Hayvan Hakları Sorumluları olarak harekete geçtik. Sokaklarda bulunan atık araç lastiklerini iyi bir amaç için değerlendirmek istedik. Bizler de kedilerin önümüzdeki kış aylarını geçirebilecekleri yuvalar hazırlamaya karar verdik. Bitlis’in kış şartları çok zorlu geçiyor. Bizler Bitlis halkı için bir farkındalık oluşturmak istedik. Özellikle sokak hayvanları ile ilgili projeler hazırlayıp, hayata geçirmeye çalışıyoruz. Araba lastiğinden yuva yapma fikri aslında daha önce başka şehirlerde ki havyanseverler tarafından hazırlanmış başarılı bir projedir. Biz ilk etapta 4 adet kedi evi yaparak ilk adımı atacağız. Sonrasında destek alarak 35 tane daha yuva yapmayı hedefliyoruz. Yaptığımız bu kedi evleri daha önceden belirlediğimiz yuvaya muhtaç kedilerin olduğu noktalara yerleştireceğiz. Kış aylarında da bu noktalara yemeklerini vereceğiz onları yalnız bırakmayacağız” dedi.

Bitlis Eren Üniversitesi Hayvanları Sevgiyle Koruma Kulübü Başkanı Leyla Yalçın ise, “Geçen sene de kulüp olarak üniversite kampüsü içerisinde baktığımız köpekler için kulübeler yapmıştık. Soğukta kalacak kedilerimiz için lastiklerden yapacağımız yuva projemizi hayata geçirmek için toplandık. Bizlere Bitlisli Hayvanseverler başta olmak üzere Rektörümüz Prof. Dr. Erdal Necip Yardım ve Belediye Başkanımız Nesrullah Tanğlay’dan destek verdi. Ayrıca mobilya ustamız bizlere çok destek oldu. Kendilerine teşekkür ediyoruz” diye konuştu.