Ana sayfa Haberler Antalya’da yaralı eşek ormanda ölüme terkedildi

Antalya’da yaralı eşek ormanda ölüme terkedildi

615
2
tedavi altına alınan yaralı eşek

Antalya’da, uyuz olması bahane edilerek, halıya sarılıp ormanlık alanda ölüme terk edilen eşek, bölge sakinleri tarafından kurtarıldı. Vücudunda yaralar oluşan eşek, hayvanseverlerin uğraşları sayesinde tedaviye alındı. 

Hayvanseverler bir cana daha umut oldu. Antalya’nın Kepez ilçesindeki ormanlık alana, kimliği belirsiz kişiler tarafından 5 gün önce halıya sarılı şekilde bir eşek bırakıldı. Eşeğin bulunduktan sonra uyuz olduğu farkedildi. Ormanlık alanda her sabah yürüyüş yapan bölge sakinlerinden İsmail Ayar isimli vatandaş, yürüyüşü sırasında duyduğu bir ses üzerine ormanlık alanı kontrol etti. Halıya sarılı bitkin haldeki eşeği gören Ayar, eve gidip  su ve yiyecek getirdi. Eşekle bir süre ilgilenen Ayar, 5 gün boyunca yiyecek ve su getirerek eşeğin hayatta kalmasını sağladı.

Ormanlık alanda vücudu yara bere içindeki eşeği gören aynı bölgede yaşayan bir başka mahalle sakini ise Antalya Candost Derneği’ne ulaşarak durumu haber verdi. Dernek yetkililerin çabaları sayesinde Antalya Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekiplerine ulaşıldı ve ekipler dün akşam saatlerinde hayvan ambulansıyla ormanlık alana gelerek eşeğe ilk müdahaleyi yaptı. Yaralarına müdahale edildiği esnada canının yandığı belli olan eşeğin gözünden yaş geldiği görüldü. Ekipler yaralı eşeği alarak tedavisini gerçekleştirmek için hayvanat bahçesine götürdü. Hayvanat bahçesinde eşek bakıma alındı. 

5 gün boyunca eşeğe baktılar

Yaralı ve hasta eşeğe 5 gün boyunca baktığını belirten İsmail Ayar, “Yürüyüş yaptığım esnada bir ses duydum. Baktığımda eşeği yatarken gördüm. Hayatta kalması için su ve yiyecek bir şeyler getirdim. Tedavi olması için Kepez Belediyesi Veteriner Müdürlüğü’ne gittim. Oradaki görevli kişi bana yalnızca köpeklerle ve kedilerle ilgilendiklerini söyledi. Bunun üzerine Büyükşehir Belediyesi’ne ulaştık onlar da hayvanat bahçesini aramamızı söyledi. Hayvan ormanda, güneşin altında günlerdir yatıyor. Ben de elimden geleni yaparak yaşatmaya çalıştım” ifadelerini kullandı.

Antalya Candost Derneği Başkanı Arife Yanık ise hayvanseverlerin kendilerine ulaşması sayesinde olaydan haberdar olduklarını söyledi.

Hayvanın uyuz hastalığı nedeniyle sahipleri tarafından halıya sarılarak ormanlık alana atıldığını tespit ettiklerini kaydeden Yanık, “Uyuz hastalığı, tedavi edilmezse hayvanı ölüme bile götürür. Sahipleri de tedavi ettirmemişler. Yatalak olunca da ormanlık alanda ölüme terk edilmiş. Yaptığımız ilk müdahalenin ardından hayvan ambulansı ile hayvanat bahçesine götürdük” açıklamasında bulundu.

Arife Yanık, hayvanı ormanlık alanda ölüme terk eden sahiplerinin de bulunması için suç duyurusunda bulunacaklarını ve olayın takipçisi olacaklarını kaydetti. Biz de sadece kedi ve köpeklerin değil tüm canlıların yaşama hakkının olduğunu belirterek yaralı eşeğin kurtarılmasını sağlayan Arife Yanık’a ve Antalya Candost Derneği’ne yaralı eşeğin sağlığına kavuşmasına vesile oldukları için teşekkür ediyoruz.

2 YORUMLAR

Comments are closed.