Ana sayfa Haberler Yuvaları su altında kaldı, carettalar telef oldu

Yuvaları su altında kaldı, carettalar telef oldu

507
0
Çürüyen caretta caretta yumurtaları ve telef olan yuva görünütüsü

Alanya’da iddiaya göre bir akaryakıt şirketinin boru hattı yenileme çalışmaları sebebiyle dere yatağına müdahale etmesi suyun akış yönü değişince, su altında kalan yuvalarda çok sayıda caretta caretta yavrusu öldü ve yumurtalar bozuldu.

Nesli tehlike altında olan caretta kaplumbağalarının Akdeniz sahillerindeki yumurtlama alanlarından biri olan Antalya’nın Alanya ilçesinde çok sayıda yavru ve yumurta zarar gördü. Yeşilöz Mahallesi’ndeki derenin denize döküldüğü noktada bir akaryakıt şirketinin boru hattı için yaptığı çalışma sebebiyle suyun akış yönü değişti ve civardaki caretta yuvaları sular altına gömüldü.

Çürüyen caretta caretta yavrusu ve ölen yeni doğan caretta carettalar

Bölgede yaşayan Güldane Şahin, 13 yıldır gönüllü olarak yavruları koruduğunu söyleyerek, “Bugün bozulmuş olan yuvalarımızdan birini daha açtık. İçerisinde çok sayıda ölü yavru ve bozulmuş yumurtalar bulduk, burası Yeşilöz Deresi’nin aktığı yer. Buradaki akaryakıt şirketinin deniz içinde dolum tesisi bulunmakta. Bu dolum tesisinden 8 kilometrelik dereden geçen borularla depolama sistemine yakıt aktarıyorlar. Derenin ve denizin birleştiği yerde dalgalar oluştuğu için borular defalarca kırıldı. Bunun üzerine boruları sabitlemek için beton büzler koydular. Büzler ise derenin akışını değiştirdi. Derenin akışı değişince caretta carettaların yuvalarına zarar verdi. Ben çevre gönüllüsüyüm, bu yuvalardan 9 tanesi yumurtalıydı. Bu 9 yumurtalı yuvamız, maalesef bir hafta boyunca dalgalardan dolayı sular altında kaldı. Hiçbir yuvayı kurtaramadık çünkü 7 gün boyunca dalgalar devam etti. Çok üzgünüm” dedi.

Dere yatağına müdahele ettiği iddia edilen araçların fotoğrafı

Alanya Çevre Eğitim ve Mavi Bayrak Derneği (ALÇED) Başkanı Şerefnur Kayhan ise derenin denizle birleştiği noktada yönünün değiştirilmesi sonucu caretta caretta yuvalarının sular altında kaldığını düşündüklerini söyledi. Dolum tesislerinden depolama tesisine doğru giden tahmini 8 kilometrelik boru hattının dere kısmından geçen bölümünün değiştirildiğini belirten Kayhan, “Bunun sonucunda da dere yatağının denize dökülen bölümünün yönü değişiyor. Suyun yönünün değişmesi sonucu caretta yuvaları hem deniz dalgaları hem de dere suyunun altında kalıyor. Su altında kalan yuvalar da çürüyor. Yuvalar yok olmuş durumda” şeklinde konuşmasını tamamladı.