Ana sayfa Haberler Uyuz tilki yavrusuna tedavi

Uyuz tilki yavrusuna tedavi

627
0
Yavru tilki, tedavi edilebilmesi için yakalandı

Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretme ve Eğitim Enstitüsü yakınındaki ormanlıkta, uyuz hastalığının baş gösterdiği tahmin edilen, vücudu tahriş olmuş yavru tilki bulundu. 3 aylık olduğu tahmin edilen yavru tilki, tedaviye alındı.

Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretme ve Eğitim Enstitüsü çalışanları, kuruma ait olan arazi içerisinde, 2 hafta önce vücudu büyük ölçüde tahriş olmuş yavru tilki buldular. Kurum çalışanları, tedavi ettirmek istedikleri tilkiyi yakalamak için uzun çaba sarfetti. Personel, bugün yakalayabildiği yavru tilkinin tedavisinin yapılabilmesi için Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Antalya Şube Müdürlüğü birimini bilgilendirdi. DKMP Antalya Şube Müdürlüğü yetkili personeli vücudu hastalık nedeniyle ciddi ölçüde tahriş olan zavallı yavru tilkiyi teslim aldı. Yavru tilki, tedavisinin yapılabilmesi için aynı bölgedeki Antalya Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi’ne sevk edildi.

uyuz olduğu düşünülen yavru tilki yakalandı tedavi edilecek

Enstitü çalışanları, 3 aylık kadar olduğunu tahmin ettikleri tilkinin, kurumun yanındaki ormanlık araziden geldiğini bildirdi. Derisi ve tüylerinin görünümü vahim durumda olan bu tilkiyi 2 haftadır yakalamaya çalıştıklarını belirttiler. “Yabani olunca yakalamamız kolay olmadı. Ancak bugün üzerine ağ atmak suretiyle yakaladık. Doğa Koruma ve Milli Parkları yetkililerine haber verdik. Tedavisi yapılıp tekrar sağlığına kavuşunca doğaya geri bırakılacak” dediler.

DKMP Antalya Şube Müdürlüğü’nden Hüsnü Aydoğmuş da yavru tilkinin tedavisinin yapılması için anlaşmalı oldukları Hayvanat Bahçesi veterinerliğine götüreleceğini bildirdi, “Orada tedavisi yapıldıktan sonra tekrar bulunduğu bölgede doğal ortamına salınacak. Hastalığı görüntü itibarıyla uyuz hastalığı olduğunu düşündürüyor ama veteriner hekim kontrolünde belirlenmesi gerekir” diye konuştu.