Ana sayfa Haberler Tarihi Saat Kulesi’nin yanındaki kedi evleri kaldırıldı

Tarihi Saat Kulesi’nin yanındaki kedi evleri kaldırıldı

932
0
Kedi evlerinin toplanma anından bir fotoğraf karesi

Antalya’nın tarihi Kaleiçi bölgesinde bulunan 51 kedi evi, Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü kararıyla kaldırıldı.

Bahsi geçen kedi evleri Kalekapısı Esnafını Güçlendirme ve Kalkındırma Derneği (KALADER) tarafından 2017 yılında hazırlanıldı ve tarihi Saat Kulesi’nin çevresine yerleştirildi. Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü, Muratpaşa ilçesinde tarihi Kaleiçi semtinde bulunan bu 51 kedi evinin, görüntüyü engellediği gerekçesiyle kaldırılmasına karar verdi. Geçen yıl alınan bu karar, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Muratpaşa Belediyesi başta olmak üzere ilgili kurumlara iletildi. Muratpaşa Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, bugün sabah saatlerinde yaklaşık 100 kedinin barındığı kedi evleri toplanarak, kaldırdı. Hemen hemen her gün bölgeye gelip kedileri seven ve mama veren hayvan severler, kedi evlerini göremeyince büyük şaşkınlık yaşadı.

Antalya'da yuvasız kalan bir kedi

Akdeniz Üniversitesi öğrencisi Serkan Aksoy, bu sabah kedilere mama vermeye geldiği sırada kedi evlerinin zabıta ekipleri tarafından kaldırıldığını gördüğünü söyledi. Kedi evlerinin özellikle yabancı turistler tarafından çok ilgi gördüğünü bilinmekte. Turistlerin seyahat ettikleri başka ülkelerde böyle bir olayla karşılaşmadıklarını, tarihi Kaleiçi’nde kurulan kedi evlerinin örnek teşkil ettiğini söyledikleri kaydedildi. Kedileri sevmeye gelen turistlerin evlerin kaldırılmasına anlam veremediğini, neden kaldırıldığını sorduğunu bildiren Serkan Aksoy, karara şaşırdıklarını kaydetti.

kedi evleri kaldırıldıktan sonra bir kare

Yetkililerin, daha iyi kedi evleri yapılacağını söylediğini anlatan Serkan Aksoy, Antalya’nın kışın çok yağış aldığını, eğer kedi evleri zamanında yerleştirikmezse, yuvasız kalan kedilerin bu nedenle çok zor durumda kalabileceğini ifade etti.