Ana sayfa Haberler Sahilde drift caretta caretta yuvalarına zarar verdi

Sahilde drift caretta caretta yuvalarına zarar verdi

528
0
Sahilde drift yapan araç kuma saplandı

Antalya’nın Kumluca ilçesinde otomobiliyle sahilde drift yapan alkollü sürücü, 10’a yakın caretta caretta yuvasına zarar verdi. Kaza bölgesinde ölü caretta bulundu.

Obalar sahili, nesli tükenme tehlikesi altında olduğu için koruma altında olan caretta caretta kaplumbağalarının yuvalandığı ve yumurta bıraktığı alanları arasında. Geçtiğimiz hafta içerisinde gece saat 03:00 sıralarında 07 FGC 18 plakalı araç bu sahil bölgesinde drift yaptı. Çevre sakinleri yaptıkları gürültü yüzünden 112 Acil Çağrı Merkezi’ne ihbarda bulundu. Araç içinde olduğu belirlenen E.Y. yanındaki İ.T. ve R.N. bu esnada sahilde drift yaparken caretta caretta yuvalarının belirlenmesi ve korunabilmesi için yerleştirilen demir kafesleri üzerinden geçerek kırdı. Kendilerini uyarmak için yaklaşan 75 yaşındaki Şehabettin Yaşar’a da hakaret edip dövdüler.

Caretta caretta yuvalarını çevreleyen işaretçi demir kafesler ezildi, yuvalar zarar gördü.

Araç içerisindeki 3 kişi mahalle sakinlerinin toplanması ve araçlarının da kuma saplanması üzerine olay yerinden kaçtı. İhbar üzerine gelen polis ekipleri, görgü tanığı çevre sakinlerinin ifadesini aldı. Olay yerinde 10’un üzerinde caretta yuvasının zarar gördüğü belirlendi. Araçlarını geride bırakıp kaçan sürücü E.Y. ve araç içerisindeki İ.T. ve R.N.’yi olay yerinin 3 kilometre kadar uzağında yakalandı. Yapılan kontrollerde E.A.’nın 1.59 promil, R.N.’nin 1,02 de promil alkollü oldukları belirlendi.

Polis merkezine götürülen E.Y., İ.T. ve R.N. hakkında ‘kasten yaralama’, ‘5199 Sayılı Kanun’a Muhalefet Etmek (hayvanları koruma kanunu)’ ile ‘Trafik Güvenliğini Tehlikeye Sokma’ suçlarından haklarında adli yönden işlem yapıldı. Sürücü E.Y’nin ’47/1-C Trafik İşaret Levhaları, Cihazları ve Yer İşaretlemeleri ile Belirtilen Veya Gösterilen Hususlara Uymamak’ ve ’48/5 Alkollü İçki Alarak Araç Kullanmak’ maddelerinden ehliyetine el konulurken, toplamda 2 bin 110 TL ceza kesildi.

Sahilde drift yapan araç caretta caretta yuvalarına zarar verdi

Sahilde yaralı bulunan caretta caretta öldü

Ertesi gün Kumluca sahilinde sabah yürüyüşü yapanlar yaralı bir caretta caretta buldu. İhbarla gelen Kumluca Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nde görevli veteriner hekim Sinan Ulusoy, yaralı carettaya ilk müdahaleyi yaptı. Sinan Ulusoy, kaplumbağanın yarası büyük olduğu için Doğa Koruma ve Milli Parklar Finike Şefliği’nden yardım istedi. Muğla’nın Datça ilçesindeki merkeze götürülme hazırlığı yapılırken caretta carettanın öldüğü belirlendi. Kumluca Emniyet Müdürlüğü ekiplerince olay yerinde tutanak tutuldu.

Doğa Koruma’dan ceza

Olaydan sonra Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ekipleri bölgede inceleme yaparak, rapor hazırladı. Rapor doğrultusunda, Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü sürücü E.Y. hakkında ‘Çevrenin korunması amacıyla doğal çevreyi oluşturan biyolojik çeşitlilik ile bu çeşitliliği barındıran ekosistemin korunması esastır’ maddesini ihlal ettiği gerekçesiyle 60 bin 163 TL, 4 yuvayı bozduğu gerekçesiyle de 400 TL para cezası uyguladı.