Ana sayfa Haberler Antalya, Mavikent sahilinde caretta kafeslerini çöp kutusu gibi kullanıyorlar

Antalya, Mavikent sahilinde caretta kafeslerini çöp kutusu gibi kullanıyorlar

303
0
antalya caretta caretta yuvaladığı sahil

Nesli tükenme tehlikesinde olan caretta caretta‘ların en önemli yuva sahası olan Antalya’nın Mavikent sahilinde, yuvaların bazıları kamış ve ağaç dallarıyla işaretleniyor. Bazılarında ise gönüllülerin elinde kalan az sayıdaki kafeslerden kullanılıyor. Duyarsız kişiler ise gece içtikleri alkollü ya da gazlı içeceklerin şişelerini, çöplük sandıkları caretta kafeslerine atıyor.

Kumluca ilçesi sınırlarındaki Mavikent sahili ile Finike’nin Finkum sahili arasındaki 14 kilometrelik kumsalda, bu yıl ilk kez Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) 6’ncı Bölge Müdürlüğü’nün öncülüğünde, örnek bir koruma çalışması başlatıldı. Çıralı’dan örnek alınan ve Çıralı Kıyı Koruma Koordinasyon Komisyonu’nca desteklenen deniz kaplumbağalarının korunmasına yönelik bu projede Kumluca Belediyesi, Kumluca Sınav Koleji, Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası, Şahin Paradise Hotel ve gönüllüler yer almakta.

Koruma sahası 9 km uzunluğunda

Çıralı Kıyı Koruma Koordinasyon Komisyonu Başkanı Erdal Elginöz, bu sahilin caretta caretta’ların yanı sıra yeşil deniz kaplumbağalarının yuvalama alanı olduğunu belirtti. Erdal Elginöz, “Bu yıla kadar kapsamlı bir koruma çalışması organize edilmemişti. Bu yıl maalesef hiç çalışma olmadığı için de bölgedeki gönüllüler ve kamu kurumları DKMP 6’ncı Bölge Müdürlüğü öncülüğünde bir proje hayata geçti. Mavikent Siteler, Mavikent ve Kumluca Obalar ile Finkum’a kadar olan 9 kilometrelik alanda gönüllüler sabah ve akşam yuva saptamaları ve koruma çalışmaları sürdürülüyor” dedi. 

caretta caretta kafesi koruyucuları yukarıdan çekim

Yuva sayısı 500’ün üzerinde

Bu yıl ilk yuvanın 20 Mayıs tarihinde oluştuğunu belirten Erdal Elginöz, koruma altındaki 9 kilometrelik sahilde toplam yuva sayısının 500’ü aştığını söyledi. Ellerinde yeterli kafes olmadığı için yuvaları kamış ve çeşitli ağaç dalları dikerek, belirlemeye çalıştıklarını anlatan Erdal Elginöz, ilgili kurumların desteğiyle ihtiyaç olan kafeslerin de temin edileceğini dile getirdi. Alanda yaklaşık 30 gönüllünün görev aldığını; ancak sahilin büyüklüğü nedeniyle yeterli olmadığını belirten Elginöz, bölgedeki gönüllülere destek çağrısında bulundu.

Kafesleri çöp kutusu zannediyorlar

Mavikent kumsalında caretta carettaları koruma çalışmalarına gönüllü katılan Serap Uçuran, her sabah, akşam ve gece sahili kontrol ettiklerini anlattı. Serap Uçuran, Caretta carettaların kumsaldaki ayak izinden tespit ettikleri yuvaları kamış dikerek, işaretlediklerini belirtti. Sahile gelen bazı kişilerin ise yuva üzerindeki kafesi alıp, çöp kutusu olarak kullanmasından yakındı. Kafeslerin çöplük gibi kullanıldığını, içine alkollü ya da gazlı içeceklerin şişelerinin atıldığını, bazılarına havlu asıldığını belirtti. “İşaret çubuklarını kaldırıp, ‘Aa burada yuva varmış’ diye yumurtaları çıkarmak isteyenler bile oluyor” dedi. 

Bölge sakinlerinin de bilinçlendirilmesi gerektiğini belirten Serap Uçuran, deniz kullanımının az, sahilin bakir olması dolayısıyla caretta carettaların bu bölgeyi daha çok tercih ettiğini söyledi. Serap Uçuran, “Denize giren çok kişi olmuyor, caretta carettalar da onun için burayı tercih ettiğini düşünüyoruz. Çünkü her taraf otellerle kapatıldığından burayı bakir buldular. Geceleri bazen eşimle kontrole çıkıyoruz; çekiniyoruz açıkçası, alkol alıyorlar. Bir kere kızımla müdahale etmiştim ve neredeyse dayak yiyorduk. Gece burada güvenlikçi olmadığı için hiç kimseye bulaşmadan gitmeyi tercih ediyoruz. Burada bakanlık bir bekçi görevlendirse bu sorunun çözüleceğini düşünüyoruz” diye konuştu. 

caretta caretta kafesi koruyucuları

Öğrenciler de projeye katılacak

Gönüllülerden Kumluca Sınav Koleji’nin fizik öğretmeni Sedef Kaçmaz ise bölgede büyüdüğünü ve çocukluğundan itibaren caretta carettaları her zaman gördüğünü belirtti. “Yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduklarını öğrenince halk olarak birleştik, kafes yaptırdık. Yuvaları koruma altına aldık. Proje daha çok yeni, önümüzdeki dönem öğrencilerle hem yumurtlama hem de yumurtadan çıkan yavruların denize ulaşacağı süreçte sahilde birlikte görev yapacağız” dedi.

Bu yıl sahilde caretta caretta yuva sayısının 1000’i bulması bekleniyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here