Ana sayfa Hayvanlar Alemi Mağaralar Akdeniz fokunun yatak odası gibidir, girmeyin çağrısı

Mağaralar Akdeniz fokunun yatak odası gibidir, girmeyin çağrısı

491
0
Mağaralardan bir kare

Akdeniz Foku Araştırma Grubu (AFAG) Koordinasyon Kurulu Başkanı Cem Orkun Kıraç, Akdeniz fokunun evi olarak adlandırılan Antalya falezlerindeki mağaraları hakkında bilgi verdi. Cem Orkun Kıraç, tur teknelerine, balıkçılara, kanoculara ve falezlerde yüzen vatandaşlara, “Buralardaki mağaralar Akdeniz fokunun yatak odası gibidir, buralara denize girmeyin” dedi.

Muratpaşa Belediyesi, TED Antalya Koleji ve Sualtı Araştırmaları Derneği (SAD) ‘kritik derecede tehdit altında tür’ şeklinde sınıflandırılan Akdeniz fokunun korunması adına protokol imzalandı. Protokol kapsamında SAD bünyesinde yer alan AFAG Kurulu Başkanı Cem Orkun Kıraç ve dernek üyesi dalgıçlar, falezlerdeki mağaralara araştırma amaçlı dalışlar gerçekleştirdi. Mağaraları inceleyen Cem Orkun Kıraç, Akdeniz fokları hakkında bilgilendirme yaptı. Akdeniz foku dünya üzerinde 750, Türkiye’de ise 100 kadar Akdeniz fokunun yaşadığını düşündüklerini, sayılarının çok az kaldığını bildirdi.

Akdeniz fokunun yatak odasına girmeyin

Mağaralara girmeyin

Akdeniz fokuna yönelik başlıca tehditlerin sadece avcılık ve kasıtlı öldürmelerle kısıtlı olmadığını belirten Cem Orkun Kıraç, “Son 20 yılda yaşam alanlarının daralması, evlerinde rahatsız edildikleri için yaşam alanlarından çekilmeleri bu türü tehdit eden başlıca unsurlar arasında. Çünkü burada yavruluyor, burada yavrusunu büyütüyor. Nesillerinin devam edebilmesi için betonlaşmamış, el değmemiş alanlar bırakmamız lazım. İnsanların mağaralarına girmesi, onların mağaralardan kaçmalarına sebep oluyor. Tur teknelerinin, kanocuların bu konuda daha dikkatli olması lazım. Etik olarak, vicdanen mağaralara girmek doğru değil zaten. Mağaralara girildiğinde yaşam alanını terk etmek zorunda kalıyorlar ve neslini devam ettiremiyor. Bu çatlak ve mağaralar Akdeniz foklarının yatak odası. Dolayısıyla yatak odalarına kimse girmesin” dedi.