Ana sayfa Haberler Limana gelen carettalara yoğun ilgi

Limana gelen carettalara yoğun ilgi

535
0
caretta carettalar beslenme için koya yüzüyor

Antalya’nın Demre ilçesi Çayağzı Limanı’nda, tekne sahiplerinin ‘Şakir’ ve ‘Rıfkı’ adını verdiği iki caretta caretta kaplumbağası, limana gelenlerin ilgi odağı oldu.

karpuza doğru yüzen caretta caretta

Çayağzı Limanı’ndan her gün yüzlerce turist, yat turlarıyla koyları gezmek için tura çıkıyor. Limana tur gezisi için gelen yerli ve yabancı turistler bu kez caretta caretta kaplumbağalarıyla karşılaştı. Teknelerin çok yakınına kadar yaklaşan iki kaplumbağa, tatilcilerin ilgi odağı oldu. Yat sahiplerinin karpuz ve kavun kabuğu parçalarını denize atarak beslediği kaplumbağalar, uzun süre teknelerin arasında dolaşıp vakit geçirdiler. Tatilciler, atılan karpuz ve kavun kabuklarıyla beslenen kaplumbağaları izledi. Cep telefonu kameralarıyla fotoğraf ve video çekip görüntülediler.

Rıfkı ve Şakir'in resmi

Carettaları her gün besleyen yat kaptanlarından biri olan Yusuf İbrikçi, Çayağzı Limanı’na her gün farklı zamanlarda onlarca caretta carettanın beslenmek için geldiğini söyledi. Carettaların limanda yoğun ilgi gördüğünü belirtti. Yusuf İbrikçi, “Turizme önemli derecede renk kattıkları tartışılmaz. Carretta caretta kaplumbağalarıını burada karpuz ve kavun kabuğuyla besliyoruz. Mavi yengeç kabuklarını da veriyoruz” dedi. Besleme yapan bir diğer yat kaptanı Ertuğrul Çil ise “Demre Çayağzı Limanı’nda deniz kaplumbağaları ile dost olduk. Onlara her gün yiyecek veriyoruz. Onlara ‘Şakir’ ve ‘Rıfkı’ isimlerini verdik. Gelen turistler onları ilgiyle seyrediyor” diye konuştu.