Ana sayfa Haberler ‘Dijital yuvalı’ leylek ailesi için kanser tehdidi

‘Dijital yuvalı’ leylek ailesi için kanser tehdidi

229
0
Antalya'da leylek ailesi 15 yıldır baz istasyonundaki yuvada yaşıyor

Antalya’da 15 yıldan bu yana her yıl aynı baz istasyonu direğine yuvasını kuran leylek çifti, bugün de geleneği bozmayarak yuvasını aynı direğe kurdu. Antalya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Murat Karabayoğlu, “Baz istasyonu sürekli radyasyon yayıyor. Hem leylek çifti hem de yavruları aylarca orada bekliyor ve radyasyona maruz kalıyorlar. Bu durum tıpkı insanlardaki gibi kansere neden olabilir” açıklamasında bulundu.

Antalya’da 15 yıldır aynı yere yuva yapan ve yumurtlayan leylek çifti, bu yıl da aynı yere yuva yaptı. Etrafı ağaçlarla kaplı düz arazide bulunan baz istasyonu direklerini kendisine yuva edinen leylekler, görenlerin dikkatini çekiyor. 60 metre yükseklikteki direğin tepesinde yumurtadan yeni çıkan 2 yavrusuna bakan dişi leylek, erkek leyleğin getirdiği yiyeceklerle gün içinde hem kendi karnını hem de yavruların karnını doyuruyor. Gölgede bile 40 dereceyi bulan sıcaklığa rağmen dişi leylek saatlerce yavrularının başında beklemekten vazgeçmiyor. Erkek leylek ise nadiren yuvada görülüyor.

Kanser edebilir

Antalya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Murat Karabayoğlu, çiftin yuva yeri seçimiyle ilgili pek de iyi bir tercih yapmadığını söyledi. Lweyleklerin göçmen olmalarına rağmen rotalarının her yıl aynı olduğunu ve aynı yere yuva kurduklarını anlatan Murat Karabayoğlu, “Baz istasyonu sürekli radyasyon yayıyor. Mühendisler zararı en aza indirmek için mutlaka ölçümlerini yapmıştır. Ancak leylerkler, yuvasını baz istasyonunun tam ortasına yapmış. Zarar görüyor olabilirler. Hem leylek çifti, hem de yavruları aylarca orada bekliyor ve radyasyona maruz kalıyorlar. Bu durum tıpkı insanlardaki gibi kansere neden olabilir” dedi.

Baz istasyonunda yaşayan leylekler ve yavrularında kanser riski

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here