Ana sayfa Hayvanlar Alemi Kemer’de mavi yelken balığı görüldü

Kemer’de mavi yelken balığı görüldü

606
0
Mavi yelken balığı antalya kemer'de görüldü

Guinness Rekorlar Kitabı’na dünyanın en hızlı deniz canlısı olarak giren ve soyu tükenme tehlikesi altında olan mavi yelken balığı, Antalya’nın Kemer ilçesinde görüntülendi.

Kemer G Marina’da görülen yavru mavi yelken balığı, bazıları yunusa bazıları da kılıç balığına benzetti. Yaklaşık 1,5 metre uzunluğundaki balık, uzun süre yatlar ve gezi tekneleri arasında yüzerek vakit geçirdi. Renkleri ve hareketleriyle çevredekileri kendisine hayran bırakan balık, cep telefonu kameraları tarafından görüntülendi. Balık, zarar görmesinin önüne geçebilmek için bölgeye gelen Kemer İlçe Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerince dikkatlice yönlendirerek, marina dışına doğru yüzmesi sağlanıldı.

Mavi yelken balığı nesli tükenme tehditi altında

G Marina Genel Müdürü Levent Tokaç, “Bugün marinamızdan ticari tekneler ayrıldıktan sonra bir misafirimiz olduğunu farkettik. Misafirimiz dünyada nesli tükenmekte olan mavi yelken balığı. Bölgemizin yerel bir balığı değil. Zaman zaman bölgemizde görülebiliyor. Şu anda ekiplerimiz korunaklı olarak marina dışına çıkarttı. Yolunu göstereceğiz. Yolu açık olsun ama nesli tükenmekte olan bir balık, o yüzden korunması gerekir” dedi.

Antalya Kemer G Marina'da mavi yelken balığı görüldü

Mavi yelken balığı ile ilgili bilgi veren Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, “Bizim kıyılarımızda çok nadir görülen bir tür. Uluslararası Doğa Koruma Birliği’nin kırmızı listesinde, LC kategorisinde nesli tehlikeye yaklaşmış türden bir balık. Özellikle Atlas Okyanusu’nda bulunan Maderia Adaları civarında yoğun görülüyor. Akdeniz’de de görülmekte. Çok nadir görünen bir tür olması nedeniyle avlanmaması gerekir” diye konuştu.

Suda yüzen mavi yelken balığı