Ana sayfa Haberler Çıralı Plajı gündüz insanların, gece Caretta’ların

Çıralı Plajı gündüz insanların, gece Caretta’ların

528
0
Güneş batımında çıralı sahilinden bir kare

Antalya’nın Kemer ilçesinin dünyaca ünlü plajı ve aynı zamanda nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan caretta carettaların üreme alanlarından Çıralı’da geçen yıl 152 yuvayla rekor kırılmıştı. Bu yıl yuva sayısı 85’e gerilediği gözlemlendi. Caretta caretta yuvalardaki yavru sayısında ise artış olduğu tespit edildi. Bugüne kadar açılan 28 yuvadan 1400’ün üzerinde yavru denizle buluşarak, zorlu yolculuklarına başladı.

Çıralı sahilinde Ulupınar Çevre Koruma ve Geliştirme İşletme Kooperatifi’nin çalışmaları ve gönüllülerin desteğiyle caretta caretta yuvalar için koruma çemberi oluşturuldu. Buna rağmen yetkililer tatile gelen yerli ve yabancı turistleri saat 22.00’den sonra plajı kullanmamaları için sürekli bilgilendiriyor.

Denize doğru zorlu yolculuğunda taşların üzerinde bir caretta caretta yavrusu

Ulupınar Mahalle Muhtarı ve Ulupınar Çevre Koruma ve Geliştirme İşletme Kooperatifi Başkanı Habip Altınkaya, “Dünyaca ünlü Çıralı sahilinde bugün turistlerle beraber iki yuvamızı açtık. Bunlarla beraber açtığımız yuva sayısı 28’e ulaştı. Bu sene Çıralı sahilimizde 85 deniz kaplumbağası yuvası oluştu. Bugünkü açılan yuvamızdan birinde 65, diğerinde 52 deniz kaplumbağası yavrusu denize ulaştı. Toplam bugüne kadar açtığımız 28 yuvadan da toplam olarak 1400 civarında deniz kaplumbağası yavrusu denizle buluştu” dedi.

Çıralı’nın deniz kaplumbağası koruma ve izlenmesi noktasında çok önemli bir yer tuttuğunu vurgulayan Habip Altınkaya, “Bugün Çıralı’daki yüzlerce misafirimiz bu doğaüstü olayı izlemek için sahilde buluştuk. Çıralı’ya gelen misafirlerimiz bu konuda hassas ama yine de söylemek istiyorum. Geceleri sahile çıkmamalarını, çıkanların bu konuya dikkat etmelerini, ateş yakmamalarını, ses ve gürültü yapmamalarını istiyoruz. 2-3 aylık dönemde bu alan geceleri onların, gündüzleri bizim. Hep beraber kullanacağız bu alanı” diye konuştu.