Ana sayfa Haberler Caretta caretta sahiline traktörle girdi, gönüllülere tehditler savurdu

Caretta caretta sahiline traktörle girdi, gönüllülere tehditler savurdu

548
0
Sahile giren traktörün kumsal üzerindeki delil olarak sunulan resimlerindne biri

Antalya’nın Belek sahilinde, Akdeniz’in en büyük caretta caretta yuvalama alanına traktörle giren Aziz K., kumsala araçla girişin yasak olduğu yönünde kendisini uyaran 5’i kadın 6 gönüllüyü “Sizi buraya gömerim” diyerek tehdit etti. 

Akıl almaz olay, 1 Eylül Pazar günü saat 09.00 sıralarında meydana geldi. Akdeniz Bölgesi’nin en büyük caretta caretta yuvalama alanını oluşturduğu için, Kundu, Kadriye, Belek, Boğazkent ve Denizkent’in olduğu yaklaşık 30 kilometrelik sahiline araçla girilmesi yasaktır. Aziz K. Denizkent sahilindeki caretta caretta yuvalama alanına 07 LHH 18 plakalı traktörle girdi. Caretta caretta yuvalarını takip eden Ekolojik Araştırmalar Derneği (EKAD) gönüllüsü 5’i kadın 6 kişi durumu farkeder farketmez onu uyardılar. Aziz K.’yı araçla sahile girişin yasak olduğu ve yuvaların zarar görecebileceği yönünde uyardılar. Yapılan uyarıların üzerine Aziz K., EKAD görevlilerini “Sizi buraya gömerim” diyerek, tehdit etti. EKAD Başkanı Ali Fuat Canpolat ve gönüllüler, Aziz K. hakkında jandarmaya şikayette bulundular. Olay yerine gelen jandarma ekiplerince şikayetler alındı, sözü geçen traktörün kumsalda çekilen fotoğrafları da delil olarak jandarma ekiplerine sunuldu.

‘Yuvaları traktörle dağıtırım’ demiş

Şikayetçi gönüllüler Aslıhan Güngörmez, Nisa Türhan, Zeynep Nida Karaali, Ayşenur Bakım, Hilal Buse İnce ve Umut Bubaren yaşadıklarını şu şekilde anlattı. Sahilde kaplumbağa yuvaları ile çıkan yavruların sayımını yaptıkları sırada, kumsala traktörle giren Aziz K.’nin, yanlarına geldiğini söylediler. Aziz K.’nın kendilerine sorular sormaya başladığını söylediler. Aziz K.’nin, “Sizin yanınızdan geçerken traktörüme baktığınızı fark ettim” dediğini belirten gönüllülerden Umut Bubaren, şunları kaydetti, “Biz de kendisini ‘Traktörle kumsala girdiniz, bu şekilde caretta caretta yuvaları bozulabilir ve yumurtalar zarar görür’ diye uyardık. Uyarımızın üzerine sinirlenerek ‘Sizi buraya gömerim. Sana şamar vururum, yuvaları traktörle dağıtırım. Sizi, hepinizi kumsala ve bu köye sokmam. Sizi silerim, ben buranın yerlisiyim, ben köylüyüm, ben buraya girerim ama istemezsem sizi sokmam’ diye tehdit etti”

Ekolojik Araştırmalar Derneği EKAD gönüllülerinin fotoğrafı

Sahile araçla girmek yasak

EKAD Başkanı Ali Fuat Canpolat ise Bern ve Barcelona gibi uluslararası sözleşmeler ile ‘Çevre Kanun’u, ‘Hayvan Hakları Koruma Kanunu’, ‘Biyoçeşitliliğin Korunması Kanunu’ ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün Deniz Kaplumbağalarının Korunması Genelgesi gereğince deniz kaplumbağaları ve yaşam ortamlarının korunması gerektiğini söyledi. Nesli tehlike altındaki kaplumbağaların yuvalama alanlarına traktör gibi araçlar ile girilmesinin canlılara zarar verdiğini kaydeden Dr. Canpolat, “Bundan dolayı şikayetçi olduk. Traktörün kumsaldaki fotoğraflarını da delil olarak savcılığa sunduk. Sürücünün cezalandırılmasını istiyoruz” dedi.

60 bin lira cezası var

Geçtiğimiz aylarda Antalya’nın Kumluca ilçesinde, Caretta carettaların alanında drift yapan sürücü E.Y.’ye, Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü’nce biyolojik çeşitlilik ile bu çeşitliliği barındıran ekosistemin korunmasına ilişkin maddeyi ihlal ettiği gerekçesiyle 60 bin 163 TL, 4 yuvayı bozduğu için de 400 TL  idari para cezası verilmişti.