Ana sayfa Kedi Kedi Davranışları Anne kedi yavrusunu neden terkeder?

Anne kedi yavrusunu neden terkeder?

1961
0
çimlerin üstünde yalnız kalmış siyah kedi miyavlıyor

Bir anne kedinin, yavrularını beslemesi, temizlemesi ve onlarla ilgilenmesi yürekleri ısıtan bir görüntüdür. Bazı terkedilmiş kediler bile bazen annesi olmayan diğer kediler tarafından sahiplenip ilgilenebilir, emzirebilir. Peki bir anne kedinin yavrusunu terk etme sebebi nedir?

Aslında terkedilmemiş, kaybolmuş olabilir

Birçok kişi dışarda gördükleri yavru kedileri terk edilmiş varsayarlar. Halbuki anne kedi muhtemelen yiyecek aramak için bir süreliğine uzaklaşmış olabilir. Sokakta yaşayan anne kediler, avlanmaları gerektiği zaman, yavrularını tehlikelerden koruyabilmek için onları bir arada tutmaktan kaçınıp bir kaç noktaya yerleştirerek kaybı minimuma indirmeye çalışırlar. Başıboş ve yalnız olduğunu düşündüğünüz yavru kedinin annesi aslında yakın çevrede olabilir ve siz çevrede olduğunuz için yavruya dönemiyor olabileceğini unutmamalısınız. Bir sokak kedisinin terk edilip edilmediğini anlamanın yolu yavru kediyi bulduğunuz noktadan uzaklaşıp birkaç saat boyunca anne kedinin geri gelip gelmediğini gözlemlemektir.

Anne kedi hastalanmış olabilir, geri gelemeyebilir veya ölmüş olabilir. Yavru kediler dolaşmaya çıkmış annelerinin onları bıraktığı yerden uzaklaşmış, farketmeden çok uzaklaşıp kaybolmuş ya da bir yere kapalı kalmış olabilir. Endişe ile dolaşan bir anne kedi ve ağlayan bir yavru kedi görürseniz, birbirlerini bulmaya çalışıyor olabilirler.

Sokakta başıboş bir yavru kedi gördüğünüzde yapmanız gerekenleri daha ayrıntılı okumak için tıklayın.

dışarıda iki yavru kedi

Hastalık veya deformite

Bazen anne kedi yavru kedinin hasta olduğunu farkederse, hastalığın diğer yavrular arasında da yayılmasından kaçınmak için hasta olan yavruyu reddedebilir. Anne kedi fiziksel kusuru ya da farklılığı yani deformasyonu olan yavrularıda tamamen sağlıklı olsalar bile reddedebilir. Uzmanlar reddedilen yavru kediyi kabullenmesi için anne kedinin zorlanması durumunda anne kedinin diğer yavruları da terketme tehlikesi oluşabileceğinden, reddedilen yavrunun anneden ayrılmasının diğer yavruların sağlığı için en doğru seçim olacağını savunmaktadır.

Mastitis (meme bezi yangısı)

Bazı emziren anne kediler, meme bezinin bir enfeksiyonu olan mastitis geliştirebilir. Bu kendiliğinden veya yavruların emerken tırmalamasından kaynaklanabilir. Emzirmek anne kedi için çok acı verici bir hale geleceğinden yavrularını sağlık sıkıntısı yüzünden reddedebilir.

meraklı yavru kedi çimlerin üstünde geziyor

Yavrunun büyük olması

Diğer yavrulardan daha iri olan yavru kediler, anne kedi tarafından reddedilebilir. Eğer anne kedinin bütün yavrularına yetecek kadar sütü yok ise, daha ufak yavrulara süt sağlayabilmek için iri yavruların reddedildiği gözlemlenebilir. Dikkatli bir şekilde gözlemlenirse bu durum doğumdan sonra ilk 24 saat içinde farkedilebilecek bir davranıştır.

Yetişkin olmayan anne kedi

Anne becerilerini geliştirememiş çok genç anne olan kedi şaşkın veya ilgisiz davranabilir. Bazı erken anneler bir süre sonra normale dönebilir. Erken yaşta anne olan kedi doğum sonrasında güvenli bir yerde değilse veya doğumdan sonra fiziksel zorluklar yaşıyor ise ilgisizleşebilir.

Annelik sadece kediler için değil, her canlı için zor olabilir. Anne kedilere saygı ve şefkat gösterin ve ihtiyaç duyduğunu farkettiğinizde onu bu zorlu mücadelesinde yardımcı olmayı deneyin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here