Ana sayfa Haberler Sokak hayvanlarını zehirleyen doktora 5 yıl hapis cezası

Sokak hayvanlarını zehirleyen doktora 5 yıl hapis cezası

594
1
Doktor Zeynel Abidin Yargıç'ın olay gecesinden güvenlik kamerası görüntüsü

Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde, oturduğu sitenin bahçesinde komşularının beslediği kedi ve köpekleri zehirleyerek öldürdüğü iddiasıyla tutuksuz yargılanan 38 yaşındaki Dr. Zeynel Abidin Yargıç, ‘mala zarar verme’ suçundan toplam 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, sanığın suçtan pişmanlık duymaması nedeniyle cezada indirim uygulamadı.

Gölbaşı Hacılar Mahallesi’ndeki sitede 16 Aralık 2018 gecesi, site sakinleri tarafından beslenen 3 köpek ve 2 kedi zehirlenerek vahşice katledildi. Hayvanları besleyen Sabriye Banu İç, Hazar Onur Demirtemel, Rıza Erginay, Yılmaz Belendir ve Bayram Buğra Irmak, site çevresi ve içerisinde bulunan güvenlik kamera görüntülerini inceledi. Site sakinleri, elinde bir bidonla hayvanların peşinde giden kişiyi görür görmez tespit etti. Bu kişinin, daha önce sitede hayvan besledikleri için kendilerine tepki gösteren, olay çıkaran site sakini Dr. Zeynel Abidin Yargıç olduğunu farkettiler. Hayvanları besleyenler, Gölbaşı Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyuruşunda bulundu. Site sakinleri, delil olarak da ölen hayvanların videolarını, fotoğraflarını ve sitenin güvenlik kamera görüntülerini savcılığa sundu.

zehirlenen köpeklerin müdahale anından bir fotoğraf

‘Mala zarar verme’den dava

Dr. Zeynel Abidin Yargıç, savcılığa verdiği ifadesinde kedi ve köpekleri kendisinin zehirlemediğini söyledi, ancak güvenlik kamera görüntülerinde elinde bidonla nereye gittiğini açıklayamadı. Hakkında ‘mala zarar verme’ suçundan dava açıldı.

Sanık avukatı, ortada sahipli bir hayvan bulunmadığı için, ‘mala zarar verme’ suçunun işlenmediğini belirterek müvekkilinin beraatını talep etti. Şikayetçilerin avukatları ise iki hayvanın evde, diğerlerinin ise site bahçesinde öldüğünü belirtti. Site bahçesinde bakılan hayvanların Yargıtay tarafından ‘sahipli hayvan’ olarak kabul edildiğini belirtilerek, sanığın cezalandırılmasını talep etti.

Cezada indirim uygulanmadı

Mahkeme heyeti, sanığın, ‘mala zarar verme’ suçunu işlediğinin anlaşıldığını, suçun işleniş biçimi, meydana gelen zarar, tehlikenin ağırlığı ve sanığın güttüğü amaç göz önünde bulundurularak, her katılan için birer yıl olmak üzere toplam 5 yıl hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.

Sanığın mahkemedeki tutumu ve belirtilen suçlar nedeniyle pişmanlık duymamasını da göz önünde bulundurarak cezada indirime gidilmedi.

1 YORUM

  1. Mahkemede işlediği suçtan dolayı pişman olmamasına nasıl mutlu oldum. Suçunu anlaması için artık uzun vakitli fırsatı oldu.

Comments are closed.