Ana sayfa Haberler Köpeklerin zehirlenme görüntüleri ortaya çıktı

Köpeklerin zehirlenme görüntüleri ortaya çıktı

479
0
16 köpeğin zehirlenerek öldürüldüğü görüntüler

Ankara’nın Yenimahalle ilçesinde, 16 köpeği zehirleyerek öldürdükleri iddiasıyla 3 sanığın tutuksuz yargılandığı davada önemli gelişme. Dava dosyasına, köpeklerin zehirledikleri ana ilişkin güvenlik kamera görüntüleri eklendi. 

Ankara’nın Batıkent ilçesi Turgut Özel Mahallesi’nde geçen nisan ayında 16 sokak köpeği, zehirli mama yediği için öldü. Yapılan araştırmalar sonunda köpeklere mama veren kişilerin Musa D., Levent Ö. ve Aydın G. olduğu ortaya çıktı. Soruşturma ardından gözaltına alınan 3 şüpheli, adliyeye sevk edildi. Süpheliler, nöbetçi mahkemece, adli kontrol çerçevesinde haftada 1 gün imza atma şartı ile serbest bırakıldı.

Tutuksuz 3 sanık hakkında, Ankara 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde sahipli hayvanı öldürmek suretiyle ‘mala zarar verme’ ve ‘çevreyi kasten kirletmek’ suçlarından açılan davanın görülmesine devam edildi. Duruşmaya tutuksuz sanıklar ile Ankara Barosu Havyan Hakları Merkezi avukatları ve çok sayıda hayvansever katılım gösterdi.

Dava dosyasına eklenen videodan verilen örnek görüntü

Mahkeme heyeti, dosyaya 3 sanığın köpeklere kemik verdiği görüntülerin geldiğini ve dosyaya eklendiğini bildirdi.

Mahkeme, avukatların talebi üzerine, zehirlenmeye tam olarak hangi maddenin neden olduğu ile bu zehirleyici maddenin ‘Çevre Kanununa muhalefet’ kapsamında olup olmadığının anlaşılması için, kimya ve çevre mühendisi ile veteriner hekimden oluşacak olan 3 kişilik bilirkişi heyeti tarafından rapor hazırlanmasını uygun buldu.

Mahkeme duruşmayı erteledi ve bir sonraki duruşmada söz konusu zehirleme görüntülerinin izlenmesi için mahkeme salonunda gerekli düzenlemelerin yapılmasına karar verdi.

Mahkeme dosyasına giren görüntülerde, 3 sanığın araçtan inerek, ellerinde poşetlerden köpeklere tavuk kemiği verdiği görülüyor.