Ana sayfa Kedi Kedi Türleri Ankara Kedisi

Ankara Kedisi

669
0
ankara kedisi

Fiziksel Özellikleri

Ankara kedisi uzun, ince ve dengeli yapıda bir vücuda sahiptir. Ankara kedisinin fiziksel özelliklerini anlatırken bu kedinin birçok anlamda uzun olduğunu söylemek yanlış olmaz. Ankara kedilerinin vücutları, kuyrukları ve tüyleri uzundur. Kulakları geniş ve gözleri iridir.  İnce gövdesi, ince omuzları ve yumuşacık tüyleriyle zarif bir görüntü sergilerler.

Ankara kedilerinin uzun ve yumuşak tüyleri vardır. Ankara kedilerinin tüyleri onlar iki yaşına gelene kadar tam uzunluğuna erişmez.  Ankara kedisinin karakteristik özelliklerinden biri olan tüylerinin uzunluğu mevsimsel olarak değişiklik gösterir. Yaz aylarında daha kısa tüylü bir görünüme sahipken kış aylarında soğuğa karşı dayanabilmek için tüyleri sıklaşır ve daha uzun bir görünümdedir. Ama hangi mevsimde olursa olsun her zaman pırıl pırıl parlarlar ve ipeksi bir yumuşaklıkta olurlar.

Ankara kedileri sık sık iran kedileriyle kıyaslanılır. İki cinsinde upuzun ve görkemli tüyleri vardır. Fakat iran kedilerinin tüyleri çok düzenli günlük bakım gerektirir. Günlük bakımı yapılmadığında hem görüntüsel hem de tüy sağlığı problemleri yaşayabilirler. Ankara kedileri ise böyle bir sorun yaşamazlar. Ankara kedisinin tüylerinin bakımı daha kolay ve deri yapısı sayesinde tüyleri iran kedisine kıyasla daha sağlıklıdır. Ve tabi ki bu kıyaslamada ki tek farklılık tüylerinin farklılığı değil sadece yüzlerine bakmak bile bu iki uzun tüylü kediyi kolayca birbirinden ayırt etmeniz için yeterli olacaktır. İran kedilerinin kısa ve basık yüzleri vardır ve burunları diğer bir çok kedi türünden daha ufak daha farklıdır. Ankara kedisinin ise burnu kalkık ve yüz hatları belirgindir.

Ankara kedisi ayrıca van kedisiyle de sık sık kıyaslanmaktadır. Bunun en belirgin sebebide iki cins kedide de farklı renklerde bir çift göz olabilmesidir.  Aynı van kedilerinde olduğu gibi birçok ankara kendisinin de bir gözü mavi bir gözü kehribar olabilir. Bir diğer benzerlik de iki tür kedinin de mevsim değişimlerinde tüy dökmeleridir. Bu iki tür kedinin de aynı bölgede ortaya çıktığı düşünülürse aslında bu şaşırılacak bir bilgi değildir. Hem van hem de ankara kedileri Türkiye’nin kavuran sıcaklarına ve çetin soğuklarında hayatta kalabilmek için bu iklim şartlarına ayak uydurmuştur.

Geleneksel olarak ankara kedileri desensiz düz beyaz olarak bilinir ama aslında birçok desen ve renkte görülebilirler.

boydan ankara kedisi

Sağlık

Ankara kedilerinde genel olarak görülen iki kalıtsal sağlık problemi vardır;

  • Hipertrofik kardiyomiyopati (hypertrophic cardiomyopathy) olarak bilinen bir kalp rahatsızlığı. Kalp kaslarının kalınlaşması da denilebilir.
  • Ataksi (ataxia) olarak bilinen bir nöromüsküler bir rahatsızlık. 2 ila 4 haftalık yavrularda görülebilir. Kasların kontrolsüz ve koordinasyonsuz çalışmasına sebep olur.

Karakter ve Genel Huyları

Ankara kedileri çok zekidir, sevecen ve oyuncudurlar. Ev ortamına çok çabuk alışırlar. Ev içerisindeki çocuklarla, yaşlılar ve hatta misafirlerle çok iyi geçinebilirler. Kendilerini evdeki kişilere, yani sahiplerine adarlar, bu yüzden yalnız bırakılmaktan pek hoşlanmazlar. Kalabalık aileler için biçilmiş bir kaftan gibidirler. Evde var ise diğer kedi ve köpekler ile de iyi geçinirler.

Ankara kedileri oyuncudurlar ve evde oynayabilecekleri birçok oyuncak ve objenin çevrelerinde hazır olarak beklemesinden çok hoşlanırlar. Evde sizin çevrenizde dolaşırlar. Sizi asla yalnız bırakmayacaklardır ama kucağınıza hoplamayı tercih etmezler. Ankara kedileri kucak kedisi olarak değerlendirilemez. Kucakta birkaç dakikadan uzun kalmayı sevmezler.

ankara kedisi, yakın çekim

Ankara kedileri konuşkandır ve eğer konuşacak başka bir arkadaş bulabilirlerse muhabbetleri saatlerce sürebilir. Hiçbir raf ankara kedisi için yeterince yüksek değildir ve hiçbir kapı ankara kedisi için açılmaz değildir. Akıllı ve oyuncu doğaları gereği evin hakimi haline gelip evin her noktasına erişim sağlayacaklardır. Birçok kedi aksine büyüdükçe sakinleşmezler. Yavruyken sahip oldukları enerji yaşlılıklarında kaybolmaz.

Tarihçesi

Ankara kedisinin atalarına dair bilinen kesin bir şey yoktur ama orta asyalı yabani bir kedi türü olan pallas kedilerinden evrildiği söylenir. Ama pallas kedilerinin vahşi ve agresif tavırlarına karşı ankara kedilerinin sevecen ve insanlara kolay güvenen, çok iyi anlaşan karakter farklılıkları bu fikri çürütmektedir. Bir diğer ihtimal olarak da ankara kedilerinin afrika yaban kedisinden geldiğini düşünülür.

Bilinen tek kesin bir bilgi vardır oda Ankara kedilerinin iç anadoluda yüzyıllardır yaşayan ve bu bölgenin çetin iklimine ayak uydururken zarifliğini kaybetmemiş eşsiz güzellikte bir kedi olduğudur.

ankara kedisi portresi

Bakımı

Ankara kedilerinin uzun ve yumuşak tüyleri çok fazla dolaşma ve kıtık problemi yaratmaz. Haftada bir taranması yeterli olacaktır.

Günlük diş bakımı çok önemlidir. Her kedi dişlerinin fırçalanmasına sıcak bakmaz ama eğer daha yavruyken onu alıştırma fırsatı bulduysanız bu konuda çok problem yaşamayacaksınız. Eğer günlük diş bakımını yapamıyorsanız haftada bir kerede, hiç temizlenmemesinden daha iyi olacaktır. Lütfen kedinizle ilgilenmekten pes etmeyiniz.

Kedinizin tırnaklarını birkaç haftada bir kesiniz. Eğer göz çevresinde akıntı yada çapak gözlemlerseniz yumuşak ve nemli bir bez yardımıyla yavaşça silmelisiniz. Olası bir enfeksiyonu taşımamak için sağ ve sol gözleri için farklı bez kullanmanız çok önemlidir.

Kulaklarını haftada bir kontrol etmelisiniz. Eğer kulaklarının içi kirli gözüküyorsa bir tutam pamuk yardımıyla ya da yarım ölçü elma sirkesiyle karıştırılmış ılık suyla ıslattığınız yumuşak bir bez yardımıyla dikkatli bir şekilde temizleyebilirsiniz. Kulak pamuğunu kullanmaktan kaçınınız. Kulak pamuğuyla yapılan en küçük yanlış bir müdahale ile kedinizin iç kulağına çok ciddi hasar verebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here