Ana sayfa Haberler Bakımını yaptığı köpekleri, sözleşme ile sahiplendiriyor

Bakımını yaptığı köpekleri, sözleşme ile sahiplendiriyor

672
0
İnci Anne Barınağından resimler

Ankara’da İnci Aksoyoğlu 16 yıl önce kendi imkanlarıyla kurduğu barınakta bakımını yaptığı sokak köpeklerini, sözleşme ile sahiplendiriyor. 18 maddelik sözleşme ile şimdiye kadar sadece 80 köpeği sahiplendirdi.

İnci Aksoyoğlu, Etimesgut ilçesinde evinin yakınlarındaki bir tuz fabrikasına ait arazide 16 yıl önce sokak hayvanları için, İnci Annenin Hayvan Barınağı’nı kurdu. Kendi imkanlarıyla oluşturduğu barınakta sokaklarda bakımsızlık nedeniyle güçsüz düşen ve hastalanan köpeklerin bakımını üstlendi. 

18 maddelik sözleşme

İnci Anne Barınağından köpek sahiplenmek kolay değil

İnci Aksoyoğlu, çocukları gibi görüp, bakımlarını yaptığı sokak köpeklerini bilinçli ellere teslim edebilmek amacıyla 18 maddelik sözleşme hazırlattı. Valilik onaylı sözleşmede, “Hayvanınızı asla dövüş, deney ve benzeri bir sebeple zarar verecek ya da zarar gelecek şekilde kullanmamayı, hiç bir şekilde çiftleştirip üretmemeyi kabul ediyor musunuz? Herhangi bir sebepten ötürü sahiplendiğiniz hayvandan ayrılmak zorunda kaldığınızda, asla satmamayı ya da başka birine vermemeyi kabul edip, bu durumlarda ilk önce sahiplendiren kişiye haber vereceğinizi ve tüm geri dönüş masraflarını üstlenmeyi kabul ediyor musunuz? Sahiplendiğiniz hayvanı yılda en az 2 kere gelip ziyaret etmemizi ve her ay mutlaka en az 1 kere görsellerini iletişim kanallarıyla bize beyan etmeyi kabul ediyor musunuz?” gibi maddelerin yer aldığı sözleşmede, “Sözleşme şartlarına uyulmadığı takdirde, hayvanı sahiplenen kişi 5 bin TL tazminat ödemeyi kabul ve taahhüt eder” maddesi de bulunuyor.

İnci Aksoyoğlu, köpeklerin mama ve bakım masraflarını karşıladığını; ancak barınaktaki 355 köpeği beslemek için insan gücüne ihtiyacı olduğunu söyleyerek, “Yalnızım. Çocuklarımın bakımını yapacak kimse yok. Kolumdan rahatsızım. Hiçkimse barınağa para yardımında bulunmasın. Tek isteğim, benimle birlikte bu hayvanlara bakmaları. Şu anda 355 köpeğim var; ama bin köpeğe baktım şimdiye kadar” diye konuştu.