Ana sayfa Kedi Kedi Türleri American Curl Kedisi

American Curl Kedisi

501
0
American Curl

Fiziksel Özellikleri

American Curl kedileri genellikle iyi orantılı ve ince bir vücuda sahiptir. Tüyleri yumuşak ve ipeksidir. Birçok diğer cins kedilerle çiftleştirilerek üretildiği için birçok renk ve desende american curl görmek mümkündür. Kulakları çoğu cinse göre kısmen büyüktür ama diğer kedilerden onları ayıran en büyük özellikleri kulaklarının arkaya doğru kıvrık oluşudur. İdeal olarak kulaklarının kıvrıklıklarının kafataslarına değmemesi gerekmektedir. Hilal şekli gibi geriye doğru yaklaşık 90 derece ve birbirlerine doğru kıvrılmaları gerekir.

American curl yavru kedileri diğer yavru kediler gibi normal görünürler. Kulakları onlar büyürlerken zaman içerisinde yavaş yavaş kıvrılarak şekil alır ve yaklaşık olarak 4 aylık olduklarında kıvrılma süreci tamamlanır ve kulak şekilleri sabitleşir.

American Curl kulakları

Sağlık

American Curl; sağlığı, sağlamlığı ve çevresine kolayca ayak uydurabilmesi ile tanınmaktadır. Bilinen hiçbir genetik bozukluğu veya fiziksel hastalıklara yatkınlığı olmadığından nadiren hastalanır. Kedi yavruları ayrıca güçlü bir bağışıklık sistemine sahiptir.

Bazıları kıvrılmış kulağın bir kusur olduğu sonucuna varabilirken bu aslında bir mutasyondur. American Curllerin kulakları bu cins için estetik bir özelliktir. Kulaklarının kıvrıklığı kedinin işitmesini etkilemez. Sadece dar kulak kanalları kir birikimine ve eğer düzenli temizliği sağlanmazsa enfeksiyona sebep olabilir.

Karakter ve Genel Huyları

American Curl sevimli ve sevgi dolu bir kedidir. Çevresine kolayca ayak uydurabilen bu kediler genelde uysaldırlar. Sizi ilgi için çok nadiren rahatsız ederler ama sizin omzunuzda gezmeyi ve yüzünüzü patileriyle okşamayı normal bir ilgi gösterisi olarak görürler.

American Curller evde bakılmak için uygun bir karaktere sahiptirler ve çok iyi bir eşlikçilerdir. Özellikle mutfakta geçireceğiniz vakitlerde sizi yalnız bırakmayacaklardır. Çocuklarla da iyi geçinirler. Ama diğer kediler için aynısı söylenemez. Genelde tek kedi olarak bakılması tavsiye edilir.

Doğayı seven ve mecaracı bir ruhu olan american curlleri çevresini keşfetmete ve oyun oynamaya meraklıdırlar. Zeka oyunlarını kısa zamanda öğrenebilecek kadar da zekidirler. Kedi dünyasının “peter pan”ı olarak bilinirler. Bunun sebebi ise ne kadar yaşlı olursa olsun erkek yada dişi farketmez bütün american curlleri bir yavru kedi aktif yaşam stilini devam ettirebilirler.

Tarihçesi

american curl kedisi arkadan görünüşü

American Curller tıpkı Scottish Foldlar gibi tesadüfen keşfedilmiş bir kedi ırkıdır. Bilinen ilk American Curl kedileri 1981 yılının haziran ayında Californiada yaşayan Grace Ruga tarafından keşfedilmişlerdir. Birgün kapı önünde alışılmışın aksine değişik kulak biçimleri olan 2 yavru kedi bulan Grace Ruga onları beslemeye başlamıştır. Sabahları mamaları için gelip akşamları doğada vakit geçiren bu iki yavru kedi ilk american curllerdir.

Renklerinden dolayı siyah beyaz olan yavruya Panda ve simsiyah olan alımlı yavruya Shulamith adı verilmiştir. Birbiriyle çok iyi geçinen bu yavrulardan Panda hızlı bir rüzgar yüzünden çarpan kapı arasında sıkışıp yaralandı. Panda, ölümcül bir beyin travması yüzünden ölmüştür ve şuan bildiğimiz bütün american curllerin soyu geride kalan Shulamith isimli kardeşten gelmektedir.

Bakımı

american curl yakın çekim

American Curl kedilerinin tüyleri uzun ya da kısa olabilir. Uzun tüylülere American Curl Longhair, kısa tüylülere ise American Curl Shorthair denmektedir. American Curller iki tüy uzunluğunda da bakımı çok kolay bir kedidir. Haftada bir taranması yeterli olacaktır.

Günlük diş bakımı çok önemlidir. Her kedi dişlerinin fırçalanmasına sıcak bakmaz ama eğer daha yavruyken onu alıştırma fırsatı bulduysanız bu konuda çok problem yaşamayacaksınız. Eğer günlük diş bakımını yapamıyorsanız haftada bir kerede, hiç temizlenmemesinden daha iyi olacaktır. Lütfen kedinizle ilgilenmekten pes etmeyiniz.

Kedinizin tırnaklarını birkaç haftada bir kesiniz. Eğer göz çevresinde akıntı yada çapak gözlemlerseniz yumuşak ve nemli bir bez yardımıyla yavaşça silmelisiniz. Olası bir enfeksiyonu taşımamak için sağ ve sol gözleri için farklı bez kullanmanız çok önemlidir.

Kulaklarını haftada bir kontrol etmelisiniz. Eğer kulaklarının içi kirli gözüküyorsa bir tutam pamuk yardımıyla ya da yarım ölçü elma sirkesiyle karıştırılmış ılık suyla ıslattığınız yumuşak bir bez yardımıyla dikkatli bir şekilde temizleyebilirsiniz. Kulak pamuğunu kullanmaktan kaçınınız. Kulak pamuğuyla yapılan en küçük yanlış bir müdahale ile kedinizin iç kulağına çok ciddi hasar verebilirsiniz. American Curllerin kulaklarını özellikle dikkatli temizlemeniz gerekmektedir. Kulaklarındaki kıkırdaklarını kırma ihtimaline karşılık kulak temizliği gerekliği olduğunda veterinerinizden yardım istemeniz kediniz için en doğru seçim olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here