Ana sayfa Köpek Köpek Türleri Alman Kurdu

Alman Kurdu

2847
0
alman çoban köpeği

Onları kimi zaman Will Smith’le beraber dünyayı kurtarırken (I Am Legend; müthiş bir filmdir tavsiye ederim) görürüz, kimi zaman sahip olduğumuz bütün teknolojik imkanlara rağmen bulmayı başaramadığımız uyuşturucuların yerlerini bir çırpıda buluverirken ana haber bültenlerinde izleriz, kimi zaman da bir küçükbaş hayvan sürüsünü korurken. Onları hangi görevde görürsek görelim sanırım her zaman düşündüğümüz şey görevlerini mükemmel bir biçimde yerine getiriyor olmalarıdır. Bugün sizlere tanıtacağımız dostlarımızın ırkı orijinal adı ile German Shepherd Dog, bizdeki adı ile Alman Çoban Köpeği ya da Alman Kurdu. Belki de dünyanın en bilinen iki üç ırkından biri olan Alman Kurdu; sahip olduğu asaleti ve mükemmeliyetçi yapısıyla beni kendine her zaman hayran bırakmayı başarmıştır. Eğer siz de bu muhteşem ırkı yakından tanımak istiyorsanız yazımıza göz gezdirmeyi unutmayın.

Fiziksel Özellikleri

alman çoban köpeği

Alman Çoban Köpeği orta büyüklükte bir köpektir. Hafif uzunca, güçlü ve kaslı bir vücut yapısı vardır. Yetişkin erkek Alman çoban köpeklerinde yükseklik ortalama 60-65 cm. arasında, dişilerde ise 55-60 cm. arasındadır. Ağırlık ise erkeklerde 30-40 kg., dişilerde ise 22-32 kg. arası değişebilir.

Alman Kurtlarının kürkü çift katmanlıdır. Bu çift katmanlı kürkün üzerindeki tüy yapısı kısa-sıkı, uzun ya da sert tüylü gibi değişik özelliklerde olabilir. Renk dağılımı da çeşitlilik gösterir. Alman çoban köpeklerinde kızıla çalan bir kahverengi ve siyah, koyu gölgeli gri, komple siyah; göğüste ve vücudun içe dönük kısımlarında beyaz izler görülebilir. Burun her zaman siyahtır.

Kafa yapısı kama şeklinde ve vücuda orantılı(omuz başlarında yere kadar olan uzaklığın 40%’ı) ve kulakların arası geniştir. Alın hafif kavisli olabilir. Gözler orta büyüklükte, badem şeklinde ve hafif çekiktir.

Kulakları orta büyüklükte dik ve sivri uçludur. Kulaklar hizalıdır ve kulak kepçesi öne bakar.

Sağlık

Alman çoban köpeklerinde aşağıdaki rahatsızlıklar görülebilir, ve bunlara karşı düzenli olarak kontrol edilmeleri gerekir:

  • Dirsek ve kalça çıkığı
  • Kardiyomiyopati
  • Hemanjiyosarkom(Hemanjiyosarkom, kan damarı endotel hücrelerinden köken alan uzun ve küt biçimde anaplastik endotelle döşeli damar boşluklarından oluşan ve elektromikroskopik olarak Weibel-Palade cisimcikleri içeren sıklıkla metastaz yapan damarların yırtılması sonucu kanamalara ve ölüme neden olabilen özellikle yaşlı Alman Kurt Köpeklerinde sıklıkla görülen kötücül tümör.)
  • Panosteitis (Panosteitis iri yapılı köpek ırklarının gençlerinde gözlenen nedeni tam olarak bilinmeyen bir hastalıktır. Bu hastalıkta, ekstremite uzun kemiklerinin hem metafiz hem de diyafiz bölgelerindeki adipöz kemik iliği etkilenir. Panosteitis bulunduğu ekstremitede topallığa neden olan ve daha sonra kendiliğinden geçen bir hastalıktır.)
  • Von Willebrand hastalığı(Von Willebrand hastalığı (VWD) bir kanama bozukluğudur. Kanınızın pıhtılaşma yeteneğini etkiler. Kanınız pıhtılaşmazsa, bir yaralanma sonrasında ağır ve durdurulması güç kanamanız olabilir. Kanama iç organlarınızda hasar oluşturabilir ve nadir olmakla birlikte ölüme bile neden olabilir.)
  • Katarakt
  • Mantar hastalıkları
  • Mide kıvrılması

Alman çoban köpeklerinin ortalama yaşam süresi ortalama 10-12 yıldır.

Karakter ve Genel Huyları

alman kurdu portresi

Uzmanlar Alman kurdunun karakterini şöyle tanımlar: Cesur, sadık, kendinden emin, çok farklı görevler için komutları öğrenebilme yeteneği, ve sevdiklerini ölümüne savunmak.

Alman çoban köpeğinin fazlasıyla koruyucu bir karakteri vardır. Kendini sevdiklerine ve evinde adar, ve yabancılar etraftayken daima şüheci bir tutumu vardır. Diğer köpeklere karşı baskın ve agresif tavırlar sergileyebilir, fakat evin hayvanlarıyla iyi geçinir.

Alman çoban köpeği çoğu değerlendirmede Border Collie ve Poodle ırklarından sonra en zeki üçüncü ırk olarak gösterilmektedir. Farklı görevleri yerine getirirken gösterdiği kıvrak zekası ve çok yönlülüğüyle sizi her zaman şaşırtabilir.

Serin ve ılıman iklimlerde dışarıda yaşayabilir. Fakat evin içinde yaşamaktan da keyif alır. Gerekli eğitimleri ve egzersizleri yaptırıldığında son derece de sevimli bir ev hayvanı oluverir.

Tarihçesi

1800’lerde bir süvari olan Max von Stephanitz, ideal Alman çoban köpeğini üretmeyi/yetiştirmeyi kendine görev edinmişti. Almanlar tarafından kullanılan çoban köpekleri ilgisini çekiyordu, ve çok fazla çeşitte çoban köpeği olması onu bir ırk standartının uygulanması gerektiği düşüncesine itti. Çoban köpeklerinin kurtlara benzeyen görüntüsüne, güçlü üst vücutları ve sivri kulaklarına, keskin zekalarına ve işten asla kaçmamalarına düşkündü. 1889’da onun kriterlerine uyan ideal bir çoban köpeği aldı, köpeğin adını Hektor Linkrshein’dan  Horand von Grafrath’a çevirdi ve köpeğini yeni bir tür olarak kaydettirdi. Aynı yıl içerisinde Artur Meyer ile birlikte  “Deutsche Schäferhunde” yani Alman Çoban Köpeği Topluluğu’nu kurdu ve ırk standartlarını geliştirmek için çalışmalarına devam etti.

Stephanitz güce, zekaya ve genel olarak insanlarla uyum içinde çalışabilecek bir tür ortaya çıkarmaya odaklanmıştı. Bunu da başardı ve Alman çoban köpeği gitgide daha da popülerleşti. 1. Dünya Savaşı sırasında bazı ülkeler Alman Çoban Köpekleri’ni karakol bekçileri olarak seçmişti.

karda uzanan alman kurdu

Bakımı

Beslenme

Alman kurdunuzu onun yaşına uygun, tüm besleyici öğeleri içeren mamalarla beslemelisiniz. Yemek artıkları sindirim sistemini bozabilir, bu yüzden vermeniz gerekiyorsa da çok dikkat edin. Özellikle de pişmiş kemiklerden ve yüksek yağ içeren gıdalardan kesinlikle kaçının. Köpekler için üretilen küçük bisküvi parçaları veya kuru mama tanecikleri eğitim sırasında ödül maması olarak kullanılabilir. Eğer yüksek kaliteli bir mama kullanıyorsanız vitamin ve mineral destekleri kullanmanıza gerek kalmaz. Fakat mamanın içine az miktarlarda eklenen yoğurt, pişirilmiş sebzeler ve yumurtanın faydası görülebilir.

Temizlik

Haftada bir veya iki defa taramak Alman çoban köpeğinizin tüylerini bakımlı tutmaya ve dökülen tüyleri temizlemeye yetecektir. Yılda iki defa yoğun tüy döktükleri bir dönem olur, bu dönemlerde taramaları sıklaştırabilirsiniz. Alman kurdunuzun sık yıkanmaya ihtiyacı yoktur, ihtiyaç halinde yıkayabilirsiniz. Eğer tırnakları doğal yollardan aşınmamışsa ayda bir defa tırnaklarını kesmeniz gerekir. Uzun tırnaklar ağrıya ve yapısal bozukluklara sebep olabilir.

Egzersiz

Alman çoban köpekleri aktif ve atletik bir ırk olduğundan fiziksel ve mental sağlığı için bolca egzersize ihtiyaç duyarlar. Yeterince egzersiz yaptırılmayan bir Alman çoban köpeği hayal kırıklığına uğrayabilir ve istenmeyen davranışlar sergileyebilir.

Eğitim

Alman çoban köpeğinizin uyumlu ve iyi huylu yetişebilmesi için erken sosyalleşme ve yavru eğitimleri çok önemlidir. Alman çoban köpekleri çok zeki dostlardır ayrıca mükemmel işçilerdir. Eğitimde tutarlı olmak ve pozitif- ödüle dayalı eğitim fazlasıyla olumlu sonuçlar verecektir. Alman çoban köpekleri sahiplerine çok bağlıdır, ve en mutlu anları ailesinin yanında geçirdiği anlardır. Evin etrafında yetiştirilmeli ve evin aktivitelerine dahil edilmelidir.