Ana sayfa Hayvanlar Alemi Akbabaların nesli hızla yok oluyor

Akbabaların nesli hızla yok oluyor

681
0
Akbaba nesillerinin içinde olduğu nüfus tehlikesi

Kuzey Doğa Derneği Başkanı, Utah Üniversitesi ve Koç Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu, akbabaların yaşadığı tehlikeli nüfus düşüşü hakkında bilgi verdi. 

Kuzey Doğa Derneği Başkanı Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu’nun, ‘doğanın çöpçüsü’ olarak da bilinen akbabalar üzerine araştırmalar yapmakta. 2004’ten beri yaptığı araştırmalar çerçevesinde bu leşçi türün, dünyada soyu en tehlikedeki ekolojik kuş grubu olduğunu ortaya çıkardı. 2016’da yeniden tekrarlanan çalışmada, geçen 12 yılda akbabaların, durumları en hızlı şekilde kötüye giden kuş türü olduğu ortaya çıktı.

Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu, akbabaların ekosistemden kaybolmasının, leşlerin doğada daha uzun süre kalması ile ilişkilendirdi. Ayrıca bunun sayıları artan köpek ve sıçanlardan dolayı kuduz gibi hastalıkların da artması anlamı taşıdığını söyledi. Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu, Kuzey Doğa Derneği olarak Türkiye’deki dört akbaba türünün araştırılması ve korunması için 12 yıldır mücadele verdiklerini kaydetti.

Akbabaların da içinde olduğu leşçil kuş türlerinden soyu tükenmeye meyilli oranının geçen 15 yılda yüzde 39’dan yüzde 54’e çıktığını belirten Doç. Dr. Şekercioğlu, akbaba türleri için ise bu oranın yüzde 68 olduğunu dile getirdi. Dernek olarak Türkiye’de küçük akbaba, sakallı akbaba, kızıl akbaba ve kara akbaba üzerine çalışmalar yaptıklarını belirtti. Küçük akbabanın Türkiye’de görülen 4 tür akbabadan en küçüğü ve dünya çapında soyu en tehlikede olan tür olduğu bilgisini verdi.

Tarım ve Orman Bakanlığı ile işbirliğiyle Iğdır Yeşil Kuşak Kent Ormanı içerisinde Türkiye’nin ilk Akbaba Lokantası’nı oluşturduklarını belirten Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu, “Yerleşim yerlerine uzak, akbabaların üredikleri Aras ve Arpaçay kanyonlarına yakın ve bir alana bırakılan kasap atıkları ve hayvan leşleri, hem nesilleri tehlikede olan akbabalar için doğal besin olacak, hem de akbabaları görmeye gelen doğa turistlerini bölgeye çekti. Ancak şu an akbaba lokantasının bulunduğu alan başka bir kuruma devredildiği için hizmet verememekte” diye konuştu.