Ana sayfa Haberler Yaralı kızıl geyik yavrusu tedaviye alındı

Yaralı kızıl geyik yavrusu tedaviye alındı

612
0
Yavru kızıl geyiğin tedavisi devam ediyor

Afyonkarahisar – Eskişehir kırsalında, ön sağ ayağından yaralı halde kızıl geyik yavrusu bulundu. Afyon Kocatepe Üniversitesi Yaban Hayatını Kurtarma Rehabilitasyon Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde(AKÜREM) tedaviye alındı.

Vatandaşlar tarafından yaralı halde bulunan yavru kızıl geyik, AKÜREM’e getirildi. Ön sağ ayağında çıkık olduğu tespit edilen yavrunun ayağı bandajla sarıldı.Tedavisi ve beslenmesi devam eden yavru geyiğin, sağlığına kavuşmasının ardından doğal yaşam alanına bırakılacağı bildirildi.

Ayağı alçıda olan yaralı kızıl geyik yavrusu

AKÜREM Müdürü Doç. Dr. Emine Hesna Kandır, daha önce de merkezde yaralı kızıl geyik tedavi edildiğini anlatarak, “Merkezimize getirilen kızıl geyik yavrusu Afyonkarahisar- Eskişehir kırsalında bulunmuş. Ön sağ ayağında çıkık söz konusu. Tedavisi yapılıp, bandaja alındı. Bir süre bizimle beraber kalıcak. Tedavi süreci, bakımı, beslenmesi ve ardından rehabilitasyonu devam edecek” dedi.

geyik yavrusunu beslemeye çalışan yetkililer

3 yıldır yaban hayatıyla ilgilendiklerini belirten Doç. Dr. Emine Hesna Kandır, “Her yıl genelde 2 geyik yavrusu 1 dişi, 1 erkek olmak üzere büyütüp, doğaya salıyorduk. Fakat bu yıl gelen yavrularda problemler fazla. Sadece 1 yavru annesinden ayrıldığı için geldi merkezimize. Diğerleri ise genelde köpek saldırısı ya da insandan kaçarken travma ya da başka travmatik sebeplerle merkezimize getirildi. Bunun sebebi insanla yaban hayatlarının çok yakınlaşması. Yaban hayvanlarının yaşam alanlarının daralması ve insan baskısının yoğun olmasıdır. Böyle giderse seneye daha fazla vakayla karşılaşmaktan endişeleniyoruz. Bir an önce özellikle yaban hayvanlarının sınırlarının net olarak belirlenerek, insan baskısının o bölgelerden uzaklaştırılması ve hayvanlara daha geniş, daha ferah yaşam alanların bırakılması, nesillerin devamlılığı için önem arz edecek” diye konuştu.