Ana sayfa Haberler Tedavileri tamamlanan 2 kızıl şahin doğaya salındı

Tedavileri tamamlanan 2 kızıl şahin doğaya salındı

585
0
Yaralı kızıl şahinler iyileşti

Afyonkarahisar’da, 5 ay önce yaralanmış halde bulunan 2 kızıl şahin, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Yaban Hayatını Kurtarma Rehabilitasyon Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi’ndeki (AKÜREM) tedavi sonrası iyileşti. Tedavileri biten şahinler doğaya salındı.

Afyonkarahisar’da 5 ay kadar öncesi bir arazide yaralanmış bulunan 2 kızıl şahin, AKÜREM’de tedaviye alındı. Veterinerlerin özenle beslediği ve baktığı şahinler yeniden uçabiliyorlar. Şahinler, Doğa Koruma ve Milli Parklar 5. Bölge Müdürü Nevzat Algan ile AKÜREM Müdürü Doç. Dr. Emine Hesna Kandır tarafından tekrar doğal yaşam alanlarına bırakıldı. Nevzat Algan, şu ana kadar 1620 hayvanının iyileştirilerek, doğaya salındığını bildirdi. Kızıl şahinlerin, doğaya büyük katkı sağladığı hakkında bilgi veren Nevzat Algan, önemli zinciri oluşturduğunu kaydetti.

İyileşen kızıl şahin doğaya salındı

Duyarlı vatandaşlarımız sayesinde doğaya salındı

AKÜREM Müdürü Doç. Dr. Emine Hesna Kandır da kızıl şahinlerin iyileştiğini ve doğaya dönecek kadar sağlıklı hale geldiğini söyledi. Silahlı yaralanmalarla merkezlerine gelen hayvanların çoğunlukla doğaya dönemediğinin bilgilendirmesini yaptı. “Ya bacak kırığı ya da kanat kırığından dolayı merkezimize gelen hayvanların doğaya dönüşleri her zaman mümkün olmuyor. Ancak bu kızıl şahinler duyarlı vatandaşlar tarafından düşkün bir halde doğada bulunarak tarafımıza iletildi. Ve tedavi süreçleri başarılı şekilde tamamlandı. Enfeksiyon problemleri vardı. İyileştiler ve şu anda durumları oldukça iyi, doğaya dönebildiler” diye konuştu.