Ana sayfa Haberler Afyon Sandıklı’da bulunan yaralı Saksağan koruma altında

Afyon Sandıklı’da bulunan yaralı Saksağan koruma altında

607
0

Afyonkarahisar’da yaralı halde bulunan saksağan yetkililerce tedavi ettiriliyor. Tedavisi bitince doğaya geri bırakılacak.

Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde yol üzerinde yaralı saksağan kuşu vatandaşlar tarafından bulundu. Alışagelmedikleri bu kuşun tedavisi hakkında yardıma ihtiyaç duyan vatandaşlar Sandıklı Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekiplerinden yardım istedi. Yaralı kuş zabıta memurları tarafından Belediye Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğüne getirildi. Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Ali Osman Düz tarafından tedavisi yaptırılan kuşun yaralanma sebebinin araç çarpması olduğu belirlendi. İlk tedavisi yapılan saksağan Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından koruma altına alındı.

Araç çarpması sonucu ayaklarından yaralanan saksağanın tedavisi tamamlanınca tekrar doğaya salınacaktır.

Saksağan kuşları kargagiller ailesine üye olan ötücü kuşlardan biridir. Kafası, boynu ve göğüs kısmı menekşe renginde. Tüyleri ise siyah ve beyaz renkten oluşmaktadır. Kargagiller bilinen en zeki memeli dışı hayvan ailelerinden biridir. Saksağan, yaygın saksağan ve Avrupa saksağanı diye geçer. Hepsi aynı kuşu tanımlar.