Ana sayfa Haberler Dağda buldukları hasta dağ keçisini sırtlarında taşıyarak köye getirdiler

Dağda buldukları hasta dağ keçisini sırtlarında taşıyarak köye getirdiler

253
0
Dağ keçisinin tedavi ve bakımı yapılıyor

Adıyaman’da, kırsal alanda buldukları hasta dağ keçisini sırtlarında 6 kilometre taşıyan köylüler, getirdikleri köyde bakımını yaparak evde besledi.

Adıyaman merkeze bağlı Yazıbaşı köyünde yaşayan çiftçiler dün kırsal alandayken hareket etmekte zorluk çeken bir dağ keçisi fark ettiler. Koruma kapsamındaki dağ keçisini sırtlarında 6 kilometre taşıyarak köye getiren çiftçilerden Gazi Seklim, evine aldığı keçiyi besleyerek bakımını yaptı.

Dağ keçisini 6 kilometre sırtında taşıyan çiftçiler keçi sağlığına kavuşunca onu yine buldukları yere götürecekler.

Keçiyi iyileştikten sonra doğaya bırakacaklarını söyleyen Gazi Seklim, “Dün yaylaya çıkmıştık. Bir taziyemiz vardı. Yukarıda arkadaşla birlikte gelirken yolun kenarında dağ keçisi iki yavrusuyla yolun kenarındaydı. Hasta haldeydi, arkadaşlarla bakalım dedik kaçmaya başladı. Kaçtığı esnada titremeye başladı yolun kenarına düştü. Sonra yavruları gitti arkadaşlarla birlikte yakaladık. En az 5-6 kilometre vardı. Sırtımıza alarak yavaş yavaş köye getirdik. Muhtarımıza durumu anlattık. Muhtarımız da yetkili kurumlara bildirmiş bir şeyler verdik yemedi. Sonrasında su verdik, yem verdik, yaprak falan verdik. Yetkililer geldi keçinin bakım ve tedavisini yaptı” dedi.

Tedavisi devam eden dağ keçisinin yüzüne yakın çekim

Yazıbaşı Köyü Muhtarı Hasan Değirmenci, “Dün bizim köyden ziyarete giden bir ailemiz oldu. Dağlık bir bölge. Gelirken hasta hayvana rastlamışlar buraya getirdiler. Biz de av korumaya haber verdik. Bugün sağ olsun arkadaşlar geldi. Bu konuda köyümüz duyarlıdır. Geçmişte bunlar yaşandı. Tedavisi bittikten ve keçi sağlığına kavuştuktan sonra götürüp aynı yere bırakacağız” diye konuştu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here